KONURALP DÜZCE'NİN KALBİ

KONURALP’DE ÇALIŞMALAR HIZLANDI

KONURALP DÜZCE'NİN KALBİ
13.06.2023 - 16:36
Güncelleme 13.06.2023 - 16:48
277

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü hafta sonu itibariyle başlayan Konuralp bölgesindeki çalışmalar hakkında açıklamada bulundu. Çalışmaları yerinde gözlemleyen Başkan Özlü açıklamasında; ‘Konuralp’in yol ve kaldırımları tarihi dokuyla bütünlük sağlayacak’ dedi.Düzce Belediyesi şehrin dört bir yanında yeniden inşa, onarım ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Şehrin kuzeyinde Akçakoca Yolu üzerinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen Konuralp Antik Kenti ve çevresinde de sezonun açılması ile birlikte çalışmalar hızlandı. Yol ve kaldırım yenileme çalışmaları hafta sonu itibariyle hızını artırırken Başkan Özlü de mesaisine buradaki çalışmaları inceleyerek başladı. Konuralp girişinde yürütülen çalışmaları incelerken açıklamada bulunan Özlü, Konuralp’deki çalışmaların Anıtlar Kurulu gözetiminde ve gerekli görüşmeler yapılarak yürütüldüğünü söyleyerek “Konuralpliler buradaki kaldırım ve yollardan şikâyetçi oluyorlardı. Araçlarının aksamlarının bozulduğunu söylüyorlardı. O günden bu yana çalışıyoruz. Anıtlar Kurulu’muz ile de görüştük. Buradaki kaldırımları ve yolları düz, pürüzsüz taşlarla yeniliyoruz. Bu Konuralp için ana yolun pürüzsüz taşlarla döşendiği bir alan olacak. Benzer şekilde ana yolu yaparken kaldırımları da yeniliyoruz” şeklinde konuştu.

“KONURALP DÜZCE’NİN KALBİDİR”

 Konuralp’de çalışma olmadığı iddiası hakkında da konuşan Başkan Özlü, üç yıldır devam eden kazılarda gelinen noktanın bu iddiaya karşı en büyük ispat olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Genelde şöyle bir söylem var; Konuralp’e bir şey yapılmıyor, ihmal ediliyor diye. Bu tamamen yanlış bir söylemdir. Tamamen duygusal bir söylemdir. Konuralp Düzce’nin kalbidir. Biz Konuralp’e büyük önem veriyoruz. Bunu üç yıldır yaptığımız kazılarla ispatlamış olduk. Konuralp’te güzel bir park inşa ettik. Şimdi de kaldırım ve yolları Konuralp’lilerin memnun olacağı bir şekilde taşlarla döşüyoruz. Konuralp’e hayırlı olsun.”

ANA GÜZERGAH YENİLENECEK

Konuralp’deki yol ve kaldırım yenileme çalışmalarının kapsamı hakkında da bilgi veren Başkan Özlü ana noktalar başta olmak üzere Konuralp’in tarihi dokusuna yakışır yol ve kaldırımlar yapılacağını belirtti ve şunları söyledi: “Bu çalışma; Konuralp’in girişi, müzenin olduğu bölge, meydan ve meydandan Akçakoca yoluna çıkış yapan ana güzergahı kapsıyor.”Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar