TGC: GAZETECİ, MESLEĞİNİ REKLAMCILIKLA KARIŞTIRAMAZ...!

“GAZETECİ, MESLEĞİNİ REKLAMCILIKLA VEYA PROPAGANDACILIKLA KARIŞTIRAMAZ. TGC DÜZCE TEMSİLCİSİ EROL TAYHAN, TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU’NUN 24 TEMMUZ’LA İLGİLİ AÇIKLAMASINI KAMUOYUYLA PAYLAŞTI: “GAZETECİ; İLAN-REKLAM KAYNAKLARINDAN HERHANGİ BİR TELKİN, TAVSİYE ALAMAZ, MADDİ ÇIKAR SAĞLAYAMAZ.”

TGC: GAZETECİ, MESLEĞİNİ REKLAMCILIKLA KARIŞTIRAMAZ...!
24.07.2023 - 16:42
Güncelleme 25.07.2023 - 14:09
693
2

 

TGC DÜZCE TEMSİLCİSİ EROL TAYHAN, TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU’NUN 24 TEMMUZ’LA İLGİLİ  AÇIKLAMASINI KAMUOYUYLA PAYLAŞTI : “GAZETECİ; İLAN-REKLAM KAYNAKLARINDAN HERHANGİ BİR TELKİN, TAVSİYE ALAMAZ, MADDİ ÇIKAR SAĞLAYAMAZ.”

Gazeteci; mesleğini, reklamcılıkla, halkla ilişkilerle veya propagandacılıkla karıştıramaz. İlan-reklam kaynaklarından herhangi bir telkin, tavsiye alamaz, maddi çıkar sağlayamaz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)Yönetim Kurulu, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, iktidarın ve muhalefetin medyaya yönelik tutumuyla ilgili sorunlara dikkat çekti.

TGC Düzce Temsilcisi Erol Tayhan, 24 Temmuz’un “Basın Bayramı değil, Basın Özgürlüğü ve Dayanışma günü” olduğunu hatırlatarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun 24 Temmuz Günü’nün anlam ve önemiyle ilgili yaptığı açıklamayı Düzce kamuoyuyla paylaştı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)’nin açıklamasında aynen şu görüşlere yer verildi:

“24 TEMMUZ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VE MÜCADELE GÜNÜ’DÜR”

“24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nü yine ağır sorunlarla karşılıyoruz. Medyanın yüzde 90’ını kontrol eden iktidar, haberin üretimini engelleyip, yurttaşı bilgisizleştirmekte, var olan olumsuzlukları normalleştirmeye, kamu yararına zarar veren eylemleri gözden uzak tutmaya çalışmaktadır.

Son 23 yıldır bu çabaların sonucunda 12 bini aşkın gazeteci işsiz kalmış, yüzlerce yayın organı kapatılmış, bine yakın gazeteci de tutuklanmıştır. Cezaevinde hala 20 gazeteci bulunmaktadır.

Yaşadığımız bu karanlık iklimde basın özgürlüğü ve demokrasi için mücadele edeceğini ifade eden muhalefet partilerinin de medyaya yönelik tutumu sorunludur. Son dönemde iktidardan sonra muhalefet cephesinde de siyaset-medya ilişkisinin ücretlendirildiği, bazı gazetecilerin para aldığı iddia edilmektedir. Bunları ileri süren tüm kişi ve kurumların iddialarını kanıtlarıyla ortaya koyması zorunludur.

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne göre gazeteci, konumu ne olursa olsun haber kaynağı olarak kişi ve kurumlarla iletişimini ve ilişkisini meslek ilkelerini gözeterek yürütmelidir. Gazeteci; mesleğini, reklamcılıkla, halkla ilişkilerle veya propagandacılıkla karıştıramaz. İlan-reklam kaynaklarından herhangi bir telkin, tavsiye alamaz, maddi çıkar sağlayamaz.

Gazeteci, mağdurun, güçsüzün, yoksulun, ötekileştirilenin ve sesini duyuramayanların sesi olmakla yükümlüdür. Tüm meslektaşlarımıza Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uygun habercilik yapılması için çağrı yapıyoruz. Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’müzü kutluyor ve meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu duyuruyoruz.

24 Temmuz 2023’de bir kez daha iktidarı ve muhalefeti medyaya yönelik siyasi ve ekonomik baskılardan vazgeçmeye, haberin serbest dolaşımını engellememeye, cezaevindeki gazetecilerin özgür bırakılması için çaba göstermeye davet ediyoruz.”

 

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Sami
  Sami
  25.07.2023 14:30

  Reklam ayrıdır haber ayrı. Ama Düzce gibi küçük illerde konunun detayı bilinmiyor.Bazı siyasetçiler parayı bastırıyor haber yaptırıyor. sonra seçileceğim diye çırpınıyor. Parayı veren milletvekili aday adayları aday olamadı. Milletvekili adayları da seçilemedi. Demek ki haber için para verirsen olacağı budur.

 • Düzceli
  Düzceli
  25.07.2023 14:21

  Tehditle reklam parası alıp reklam yapmadan haber yaptıranlar veya haber yapan sözde gazetecileri kastettiniz ben anladım Anlayan anlamıştır. Bu tür haberler işte gazeteciye olan güveni azaltıyor.Tehditle paramızı alıp iki cümleye para alanlar var. Hele seçim zamanı bazı gazeteciler cemiyetleri de bunu körüklüyor. TGC işinin ehli işi biliyor gazetecileri uyarıyor. Uyarmış.

Resmi İlanlar