ASLI-İLKER ÇİFTİ’NDEN “MUHTEŞEM DÜĞÜN”

“ASLI ATICI AKTAŞ-İLKER AKTAŞ “ ÇİFTİNDEN ÇİFT DÜĞÜN…!ÖNCE KAYSERİ’DE SONRA DÜZCE’DE DÜĞÜN YAPILDI. ASLI –İLKER ÇİFTİ’NİN DURAKLAR KÖYÜ’NÜN HATKO MAHALLESİ’NDEKİ DÜĞÜNDE ASIRLIK GELENEKLER UYGULAMALI OLARAK DÜĞÜNE YANSITILDI.

ASLI-İLKER ÇİFTİ’NDEN “MUHTEŞEM DÜĞÜN”
4.08.2023 - 16:19
Güncelleme 4.08.2023 - 17:14
953
2

ASLI-İLKER ÇİFTİNİN DÜĞÜNÜNDE GELENEKLER YAŞATILDI.Kayseri'de başlayan düğün Düzce'nin Duraklar (Tahirağa) Köyü'nde HATKO Mahallesi'nde devam etti. Genç çiftin düğünü "bir haftada çift Düğün olarak anılacak..(Haber-Foto: Objektif Ajans-Erol Tayhan)

Kayseri’den gelen gelin Duraklar Köyü’nde muhteşem bir düğünün ardından mutluluğa ilk adımlarını attı.22.Temmuz’da Kayseri’de nikah kıyan gençler, 29. Temmuz. 2023 ‘de Duraklar (Tahirağa) Köyü’nde Hatko Mahallesi’nde düzenlenen  tarihi geleneklerin yaşatıldığının bir ispatı mahiyetinde muhteşem bir düğüne sahne oldu.

GELİN KAYSERİ’DEN DÜZCE’YE GELDİ

Kayseri’den Ayten ve Sami Atıcı çiftinin kızları Aslı ile Düzce’nin Duraklar Köyü’nden Ayhan ve İbrahim Aktaş çiftinin evlatları İlker, önce 22.Temmuz. 2023.Cumartesi günü Kayseri Melikgazi Belediyesi Nikah Salonu’nda nikah kıyarak başladıkları düğüne bir hafta sonra 29. Temmuz. 2023 Cumartesi günü gelin alma merasimi ile devam ederken aynı gece Düzce merkeze bağlı Duraklar  (Tahirağa) Köyü’nde yeşili ve estetiği ile bilinen Hatko Mahallesi’nde tertiplenen düğünle iki ayrı yerde iki düğünle hem yeni evli çifti mutlu ettiler hem gelen misafirlere geleneklerin yaşatıldığı ve uygulandığı bir düğüne  katılmanın tatlı heyecan ve mutluluğunu yaşattılar.

Bu düğün aynı zamanda tarihi Çerkes geleneklerinin yaşatıldığı bir düğün olarak da anılacak.

GELİN, ATLI SÜVARİ  EŞLİĞİNDE TÖRENLE EVE ALINDI

Duraklar (Tahirağa)Köyü’ndeki damat evine Adige bayrağı taşıyan atlı süvari  eşliğinde köy gençlerinin karşılıklı “gelin aldık çok mutluyuz, veya gençlerimizin birlikteliğini ilan ediyoruz, sizlere mutluluklar diliyoruz, hep birlikte çok mutluyuz” mahiyetinde okudukları “dejuğ” diye bilinen çığlıkların “sevinç ve dayanışmanın ilanı veya tezahürü ” mahiyetini taşıyan geleneklerinde yer aldığı söylem tarihi bir gerçeğin tezahürü olarak  uygulamaya konulmasıyla birlikte gelin törenle damat evine, damadın ailesinin mekanına alınmasıyla birlikte bir anlamda erkek evinde düğün, eğlence başlamış oldu...

İKRAMLAR VE DÜĞÜN GECE BOYU DEVAM ETTİ

Gelinin törenle alınmasının ardından gelin alma töreni bitmiş olmasına rağmen düğün bir anda başlamış oldu. Bu arada köyde bir evde  gizlice bekleyen damada da bu durum ulaştırılarak hediyeleşmelerin de yapıldığı biliniyor.

Gelinin törenle yeni mekanına alınmasıyla birlikte düğünde eğlence de başlamış oldu. Önce damat tarafı başta olmak üzere tüm konuklar bahçede hazırlanan yemek sofralarına alınarak kendilerine yemek ikram edildi.

YEMEKTE “HALUJ” VE “BOZA” İKRAM EDİLDİ

Misafirlere bahçede hazırlanan masalarda milli içeceklerden “boza” ve yine milli ekmek çeşitlerinden biri olan içinde Çerkes peyniri ile yağda pişirilen “Haluj” ikram edildi.

Bu yemek ikramı düğün süresince gece boyu devam etti.

Aslı ve İlker çiftinin Duraklar Köyü Hatko Mahallesi’ndeki yeşil alanda gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden düğününe kız tarafından Kayseri’den ve çevre illerden Sakarya, Kocaeli ve Bolu’dan  çok sayıda kalabalık kadınlı erkekli misafirler gece boyu düğünde oyunları ilgiyle izlemenin heyecanını yaşadı.

Çerkes adet ve geleneklerin yaşatıldığı son yılların dikkat çeken önemli örnek düğünlerinden biri olarak anılacak düğün geride yaşatılması gereken geleneklerin yaşatıldığında toplumda yarattığı güzelliklerle hatırlanacak.

Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin başta olmak üzere dernek yönetici ve üyelerinde hazır bulunduğu düğünde silah atılmadan sadece  Mızıka ve Akordion  eşliğinde  adige oyununa tahtaya vurularak ritme uydukları oyunlar gece boyu sorunsuz devam etti.

Objektif ailesi olarak öncelikle Atıcı ve Aktaş aileleri başta olmak üzere “Aslı Atıcı Aktaş-İlker Aktaş” çiftini gönülden tebrik ediyor, ömür boyu  mutluluklar diliyoruz. (Haber ve Fotolar onay alınmadan kullanılamaz-Objektif Ajans-Erol TAYHAN)


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Örnek Çerkes Düğünü
  Örnek Çerkes Düğünü
  4.08.2023 19:15

  Ben düğündeydim yazdıklarınızın hepsini tattım. boza içtim. Haluj de yedim Yemekler de düğünde muhteşemdi gerçekten

 • Kayseri'den arıyorum
  Kayseri'den arıyorum
  4.08.2023 19:13

  Maşallah Mutluluklar diliyoruz. Kayseri'den selamlar sevgiler

Resmi İlanlar