"KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE EĞİTİM MERKEZİ" İÇİN TEMEL ATILDI

BAŞKAN ÖZLÜ, PROJELERİNDE ISRARLI…!BAŞKAN ÖZLÜ;“KIRIM’A KARŞI MANEVİ BİR BAĞ HİSSEDİYORUZ” “KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE EĞİTİM MERKEZİ”TEMELİ ATILDI.ALANDA KIRIM TÜRKLERİ LİDERİNİN BÜSTÜ DE YER ALACAK...!

"KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE EĞİTİM MERKEZİ" İÇİN TEMEL ATILDI
2.06.2023 - 16:07
Güncelleme 3.06.2023 - 11:57
496

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLÜ, PROJELERİNDE "ISRARLI"Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim
Merkezinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Biz Kırım’a karşı manevi bir bağ hissediyoruz. O yüzden Düzce’de yaşayan Kırımlı kardeşlerimiz için bir merkez inşa ediyoruz” dedi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Kırım Türklerinin Lideri
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile görüşmesi esnasında verdiği “Kırım
Türkleri Parkı”
sözü yerine getirildi. Başkan Özlü’nün talimatı ile
başlayan çalışmaların ardından “Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi”nin temeli bugün düzenlenen törenle atıldı.Nusrettin Mahallesinde gerçekleştirilen törene Belediye Başkanı Dr.
Faruk Özlü
’nün yanı sıra Düzce Kırım Türkleri Başkanı Burhan Tutkun, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nedim Sözbir, Düzce TSO Başkanı Erdoğan Bıyık, AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, İl Müftüsü Osman Aydın kamu kurum yöneticileri ile Kırım Türkleri derneği üyeleri ile mahalle sakinleri katılım sağladı.

Mehter takımı söylediği marşlar ile törene gelenlerin manevi duygularını
coştururken, Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Burhan Tutkun kürsüye gelerek, gerçekleştirilen temel atma töreninde emeği geçen başta Dr. Faruk Özlü olmak üzere tüm kesimlere teşekkürlerini iletti.

UZUN ZAMANDIR HAYL EDİLEN PROJE HAYATA GEÇTİ
Tutkun’un ardından kürsüye gelen Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü,
katılımcıları selamlamasının ardından yaptığı konuşmada, “Uzun zamandır yapmayı hayal ettiğimiz bir projenin temelini atıyoruz. İnşallah çok kısa sürede hayata geçireceğiz. Kırım Türklerinin lideri var Mustafa
Cemiloğlu
. Bundan 2 sene önce o zamanki dernek başkanımız Osman Bey beni İstanbul’daki bir konferansa davet etti. Orada Mustafa aga ile
konuşurken onun adını bir parka bir caddeye verme konusunu konuştuk. O toplantıda bir parka adını vereceğimizi söyledim” dedi.BU MERKEZTARİHİ BAĞLARIMIZI GENÇ KUŞAKLARA AKTARACAK
Sürece dair kısa değerlendirmede bulunmayı da ihmal etmeyen Başkan Özlü, ardından yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Nusrettin Mahallesi Kırım’dan gelen ilk yerleşimcilerin oturdukları
mahalle. Bugün burada inşa etmekte olduğumuz Kırım Türkleri Kültür ve Eğitim Merkezi bizim tarihimizle olan bağlarımızı genç kuşaklara aktarma bakımından önemli. Türkiye anavatan. Kuzeyinde Kırım güneyinde Kıbrıs, jeopolitik olarak son derece önemli iki noktadır. Kıbrıs’ta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var. Kırım ise Rusya tarafından işgal edilmiş durumda.
Türkiye olarak tanımadık, tanımıyoruz da. Biz Kırım’a karşı manevi bir bağ hissediyoruz. O yüzden Düzce’de yaşayan Kırımlı kardeşlerimiz için bir merkez inşa ediyoruz. Mimarisi çok özel.Çok kısa sürede bitireceğiz. Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum.
Düzce Belediyesi olarak kendi bütçemizle yapıyoruz. Burası çok büyük bir yer değil ama yanında camimiz var yanında da kültür merkezi Düzce’ye çok yakışacak. Burada Mustafa Aga’nın bir büstü olacak. Üniversitemizden bir hocamız büstü hazırlıyor. Park bittiği zaman Mustafa Aga’yı da buraya çağıracağız.Tören, Düzce Kırım Türkleri Derneği Burhan Tutkun’un Başkan Dr. Faruk Özlü’ye çiçek takdimi, toplu fotoğraf çekimi ve protokol üyelerinin
temel atmak için butona basmasının ardından sona erdi.


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar