"DÜZCE’DE TARİH, KÜLTÜR VE SANAT SEMPOZYUMU” İLGİYLE İZLENDİ

“Konuralp Diyarı Düzce’nin 700. Yılı” anısına düzenlenen Konuralp özelinde Düzce’nin geçmişi ve geleceği ile entegrasyonu gibi konuların da masaya yatırıldığı sempozyum, kalıcı eserlerin de kitaplaşmasına katkı sağlayacak.

"DÜZCE’DE TARİH, KÜLTÜR VE SANAT SEMPOZYUMU” İLGİYLE İZLENDİ
8.10.2023 - 12:23
Güncelleme 11.10.2023 - 09:36
328
1

Düzce Belediyesi tarafından “Konuralp Diyarı Düzce’nin 700. Yılı Anısına” düzenlenen ‘Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu’ tamamlandı. İki oturum halinde gerçekleştirilen sempozyumda akademisyenler tarafından Konuralp özelinde Düzce’nin geçmişine yönelik birbirinden ilgi çekici bilgiler aktarıldı.

Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir başta olmak üzere Düzce Üniversitesi İlahiyat Fak. İslam Tarihi ve Sanatları Bölüm Başkanı, M.Zahit Kevseri  Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Faruk Ermemiş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, İl Kültür ve Turizm Müdürü İlknur Aynan, İŞKUR İl Müdürü Ferhat Acar, SGK İl Müdürü Necmi Köroğlu da sempozyumda hazır bulunarak sunumları dikkatle izlediler.

Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın kapanış bölümünde dile getirdiği Düzce’yle ilgili tespitler ve özellikler ilgiyle ve takdirle karşılandı.  

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Düzce’nin her açıdan marka şehir olması noktasında ortaya koyduğu vizyoner bakış açısının tezahürü olarak devam eden kültürel etkinlikler çerçevesinde yapılan ‘Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu’ tamamlandı.Kültür İşleri Müdürü Burçin Sarıcan’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen sempozyum ilgiyle takip edildi.Sempozyumun sunuculuğu Haber Spikeri Murat Şahin tarafından yapıldı.  

         SALON HINCA HINÇ DOLDU 

Prof.Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde Başkan Dr. Faruk Özlü’nün ev sahipliğinde konusunda uzman akademisyenlerin sunumlarıyla katılımcıları aydınlattığı sempozyumun ilk oturumunda Konuralp’in tarihsel gelişiminin yanı sıra kültür ve sanatsal açıdan bugüne gelişimine yönelik bilgilendirmede bulunuldu.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün açılış konuşmasıyla başladı.Başkan Özlü'nün samimi tespitleri bazı gerçeklerin anlaşılması açısından sarfettiği sözler ilgiyle karşılandı. 

            ŞEHİRLEŞMEDE BASININ ETKİSİ 

Oturumun ilk konuşmacısı aynı zamanda oturum başkanı olarak Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç :“Düzce’de Şehirleşmenin İki Kültürel Kaynağı : Basın ve Sinemalar” konulu sunumu ile dikkatle takip edildi. Özellikle kentin gelişiminde basının etkisini örneklerle vurgulaması ilgi uyandırdı.

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi “Prof. Dr. Zeynel Özlü “Osmanlı son döneminde Düzce kazasında meydana gelen hastalıklara dair  bulgular” konulu sunumunda Düzce’de  Gölyaka Efteni Gölü cıvarında sıtmadan hayatını kaybedenler de sunumda yer aldı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ)Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysun Tuna “Kültürel Potansiyel ve UNESCO Adaylık Kapsamı sürecinde Konuralp Antik Kenti’ne Genel Bir Bakış konulu sunumunu paylaştı.

         ETNİK TOPLULUKLARIN NÜFUS DEĞİŞİMİNE ETKİLERİ

Öğleden sonra gerçekleştirilen sempozyumun ikinci oturumunda İstanbul Üniversitesi'nden Dr. Ramazan Topdemir, aynı zamanda oturum başkanı olarak  ‘Osmanlı Beyliğini konu edinen Romanlarda Konuralp ve Osman Bey” konusunda detaylı bilgiler sundu.

(Araştırmacı-Yazar Nejat Özsoy Kürsüde sunumunu yaparken.Foto:Objektif Ajans)

Gazetemiz Objektif’in Araştırmacı Köşe Yazarı Nejat Özsoy da “Düzce’nin Etnik ve Kültürel Topluluklarının, 19. Yüzyıl Başlarında Düzce’nin Nüfus Değişimine Olan Etkileri” konulu sunumu detaylandırarak dile getirmesi  dikkatle izlendi.

         YAŞAYAN KENT KONURALP

Düzce Üniversitesi’nden Doç. Dr. Pınar Pınarcık ve Dr. Güzin Bilir “Yaşayan Kent Konur Alp” başlığıyla dile getirilen konular salondaki izleyiciler tarafından dikkatle takip edildi.  

ESKİÇAĞ’DA KONURALP’TE GÜNLÜK YAŞAM

Düzce Üniversitesi'nden Dr. Onur Sadık Karakuş, ‘Unutulmuş Bir Roma Kenti Eskiçağ’dan Konuralp Çevresinde Ekonomik ve Günlük Yaşam’ başlığı altında görsel sunum gerçekleştirerek, dönemin şartlarına dair bulgu ve bilgileri paylaşırken, günümüze dair değerlendirmelerini de aktardı.

KONURALP PİRİNCİ

Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın da Başkan Dr. Faruk Özlü ile birlikte son sürecini dikkatle takip ettiği sempozyumun son konuşmacısı olarak kürsüye çıkan Düzce Üniversitesi'nden Dr. Sibel Küçükkülahlı ise sunumunda, yüzyıllardır ekilen ve lezzeti ile Osmanlı Saray mutfağının da vazgeçilmezi olan tarihi Konuralp Pirincinin Düzce için değerinden bahsetti.

Sempozyum, araştırmalarını ve elde edilen bilgi ve bulguları katılımcılara aktaran akademisyenlere belge ve hediye takdiminin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar