ÖZCAN'DAN BOMBA AÇIKLAMALAR!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Düzce Belediyesinin bütçesini Belediye Başkanı Faruk Özlü'den daha iyi bildiğini iddia etti. Özcan Özlü'nün belediye başkanlığına hala alışamadığını söylerken, "Hala bakan mıyım belediye başkanı mıyım diye düşünürsen, bana bakan deyin dersen, valiye nasıl davranayım vali bana nasıl davranacak diye düşünürsen Düzce’nin ekonomisini yönetemezsin." dedi.

ÖZCAN'DAN BOMBA AÇIKLAMALAR!
3.03.2022 - 12:46
Güncelleme 3.03.2022 - 14:24
Kaynak: Haber Merkezi
388

Son günlerde yaptığı açıklamalarla Türkiye gündeminden düşmeyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Oxijen Kulis programına konuk oldu. Açık sözlülüğü ve cesur söylemleri ile tanınan Özcan programda da birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

34 YIL SONRA SEÇİLEN CHP MİLLETVEKİLİ OLDUM

Milletvekilliğini bırakıp belediye başkanlığına neden  geçtiği konusunda bir soruyu yanıtlayan Özcan, "siyasete başlarken hedefim belediye başkanı olmaktı. 2011 yılında genel merkezin teklifiyle seçime girdim, Bolu'da  34 yıl sonra seçilen CHP milletvekili oldum, 4 kez milletvekilliğine seçildim son dönem 9 aylık bir süreç oldu benim için. Yerel seçimlerde Genelmerkez çağırdı, anketler yaptık senin ismin çıkıyor, seçime girermisin denildi, ben bir şart koydum. Partili bir belediyecilik anlayışı benimsemem dedim. Seçime girdim, tahmin ettiğim gibi Bolu halkı bizi ödüllendirdi. " dedi.

 

HERKESİN BELEDİYE BAŞKANI OLARAK SEÇİLDİM

Belediye başkanlığında asla CHP kimliğini öne çıkarmadığını söyleyen Özcan, "Bolu'da başarılı olduğum görülüyor. Beni bin kişiye sorun aksini söyleyen çok az insan olur. İnsanların hepsine Bolulu olarak bakıyorum. Biz herkesin belediye başkanı olarak seçildik, partizanlık benim lügatımda yok. Ama sizin belediye başkanınız galiba herkese bana bakan diye hitap edin diyormuş. Sonradan çıkartacağımız rozeti niye takıyoruz diye bir paylaşımda bulundum.. Ülkenin yönetiminde tek adam rejimi diyoruz ama partizanlık olursa Belediyelerde de tek adam rejimi var. Bana kimse muhaliflerimde dahil yetim hakkı yedin, israf ettin diyemez"  şeklinde konuştu.

 

TAMAMININ ALTINA İMZAMI ATARIM

6 Muhalefet liderinin açıkladığı parlamenter sistem mutabakatının  tamamının altına imzasını atacağını belirten Başkan Özcan, "İşleyiş açısından sorun yok ama birkaç unsurun eksik kaldığını düşünüyorum. Kurucu unsurunda Atatürk’ün vurgu yapılmasını isterdim" dedi.

 

YARIN ÖBÜR GÜN TÜRKİYE'Yİ KARIŞTIRACAKLAR, KORKUYORUM!

Sık sık Suriyeli sığınmacılar ile yaptığı açıklamalarla Türkiye gündeminde yer alan  Özcan, "Bunlar göçmen, mülteci değil,  önce erkekleri göndereceğiz, sonra kadınları ve çocukları, ülkelerine dönünce onların yaşadığı yerlere Türk bayrağı dikeceksinki benim bayrağımı görüp güvende hissetsinler kendilerini diye. Anket yapalım, bu sığınmacılar Türkiye'de mi kalsın, yoksa gönderilsin mi, vatandaşa sorsunlar. Ama şu anda İktidar ve muhalefetin gündeminde bu yok, Bir süre sonra sığınmacılar üzerinden Türkiye'yi karıştıracaklarönce onlar birbirine girecek, sonra Türk esnafını gencini karıştıracaklar, benim gençlerim işsiz kalacak. Korkuyorum, niye ben bu çıkışları yapıyorum, Ben Türk milliyetçisi olduğumu her platformda söyleyen bir insanım. Yarın torunlarımın yüzüne utanmadan bakmak için bugün bu çıkışları yapıyorum, tehditler hakaretler alıyorum" ifadelerini kullandı.

 

DÜZCE BELEDİYESİNİN BÜTÇESİNİ SAYIN BAKANDAN DAHA İYİ BİLİYORUM

Düzce ve Bolu belediyelerinin hizmetleri ile belediyelerin bütçelerini kıyaslayan Özcan, " Düzce belediyesi bu yıl yatırıma 38 milyon,  biz ise 240 milyon lira ayırmışız, Düzce belediyesinin bütçesini sayın bakandan daha iyi biliyorum çünkü inceliyorum. Bir aile reisi o ailenin bütçesini bilmezse, gelir giderini bilmezse  o aileyi yönetebilir mi. Sayın bakanı insan olarak severim o ayrı. Düzce belediyesinin 330 milyon yatırım bütçesi 220 milyona yakını Ankara'dan gelmiş, Düzce belediyesi Ankara’ya bağlı. Bolu'da ise yatırım bütçesi 450 milyon lira. Bolu'da CHP’li belediye yok, halkın belediyesi var, ben kendimi genel merkeze yönettirmem, genel başkanımdan talimat almam. Ben göreve geldiğimden beri belediye büyüdü, yüzde 55 büyüyen Türkiye’de başka kamu kurum var mı." dedi.

 

SAYIN BAKAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA HALA ALIŞAMAMIŞ

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün belediye başkanlığına hala alışamadığını söyleyen Özcan, "İktidar partisi eski bakanını belediye başkanı seçtiniz, Bu arada bir süre  önceye kadar  sık sık görüşüyor konuşuyorduk Sayın Özlü ile Sayın bakan belediye başkanlığına hala alışamamış, dostane uyarı olarak söylüyorum. Hala bakan mıyım belediye başkanı mıyım diye düşünürsen, bana bakan deyin dersen, valiye nasıl davranayım vali bana nasıl davranacak diye düşünürsen Düzce’nin ekonomisini yönetemezsin." diyerek Düzcelilerin hangi parti olursa olsun iyi yönetecek başkana ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

 

DÜZCESPOR MAÇINA GELECEĞİM

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Nevzat Cingirt ve Erol Tayhan'ın cumartesi günü oynanacak Düzcespor -Kızılcabölük maçı davetine samimi bir şekilde cevap verirken, "Ogün Bolu'nun babası  İzzet Baysal’ın ölüm yıldönümü, ama  bir dahaki hafta seve seve geleceğim "diyerek söz verdi.

 

SOSYAL BELEDİYECİLİK BİZİM İŞİMİZ

Belediye Başkanlığı görevine geldiğinde 58 vaatte bulunduğunu ancak söz vermediği  bir çok projeyi de yaptığını  söyleyen Özcan, görev süresi dolana kadar vaatlerinin  yüzde 90'nını gerçekleştirmeyi planladığını belirterek, " Hedeflediğimiz noktanın çok çok üzerindeyiz. Bolu tarihinin en pahalı projesini gerçekleştirdik. 70 milyon liraya mal olan atık su tesisi yaptık.  Hayvan barınağı, şehir aydınlatmalarından çok iyi noktadayız.  Asfalt çalışmalarında iki  yıldır rekor kırıyoruz. Sosyal belediyecilik bizim işimiz demiştik, yoksulluk haritası çıkarttık, Türkiye'de  tek belediye olarak muhtarlar ve mahallelerdeki camilerin imamları ile hazırladık. Bu haritadaki Yüzde 98 gerçekten ihtiyacı olanlar. Askıda fatura uygulaması başlattık. İlk  ben uygulamayı başlattım, 2 vatandaşın faturasını ödedim, sen vatandaşı bilmiyorsun vatandaş da kimin ödediğini bilmiyor. Asker ailelerine daha çok yardım edeceğiz dedik. " dedi.

 

BOLUSPOR'A OLAN BAĞLILIĞIM TARTIŞILMAZ

"Boluspor bizim her şeyimiz" diyen Başkan Özcan, "Boluspor için işadamlarından katkı istiyorum. Bütün Bolulular bilir benim koyu bir Boluspor taraftarı olduğumu. Bolu için, Boluspor çok önemlidir" diyerek Boluspor'a olan sevgisinin tartışılamayacağını vurguladı.

 

BİR ŞEYLER DUYDUM AMA SAYIN BAKANA YAKIŞMAZ!

18 Mart'ta Düzce'ye gelecek olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun belediye kültür merkezinde kanaat önderleri ile buluşacağını söyleyen Özcan, "Bir şeyler duydum, o gün sayın Bakanın salonu başka işler için kullanacağı yönünde, böyle bir şey yapmaması lazım, bir başkana  yakışmaz. Ben olsam ana muhalefet partisinin genel başkanı gelmiş, nezaket gösterir kapıda karşılarım" dedi.

 

BENİM NİYETİM TATLI REKABET İLE DÜZCE DE BOLU DA KAZANSIN

Milletvekilliği defterini artık kapattığını söyleyen Özcan, "bir daha belediye başkanı adayı olurum, seçilirim seçilmem belli olmaz" derken, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün çalışmalarıyla alakalı yaptığı kıyaslamayı ise, "Benim yapmaya  çalıştığım tatlı rekabet, böylece Bolu da kazanacak Düzce de kazanacak. Gelirlerinizi niye artırmıyorsunuz sayın bakan dediğimde, yatırımlarını artırsa, hizmetlerini çoğaltsa  Düzce kazanmayacak mı." şeklinde açıkladı.


Editör: E. TAYHAN