BATI KARADENİZ'DE "İKİ BAKAN MUTLULUĞU"

BATI KARADENİZ’Lİ “İKİ BAKAN” KABİNEDE…! Adalet Bakanı Bartın’lı Yılmaz TUNÇ ile Tarım ve Orman Bakanı Kastamonu’lu İbrahim YUMAKLI'nın yeni kabinede yer alması ÖZELİKLE BATI KARADENİZ'DE BÜYÜK SEVİNÇLE KARŞILANDI. BAKFED'den açıklama geldi.

BATI KARADENİZ'DE "İKİ BAKAN MUTLULUĞU"
6.06.2023 - 13:15
Güncelleme 7.06.2023 - 15:24
537

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci kabinesinde iki önemli bakanlıkta Batı Karadeniz’den iki önemli ismin yer alması Bartın ve Kastamonu başta olmak üzere Batı Karadeniz’de yer alan illerde büyük ilgi uyandırdı. Yeni kabinede Adalet Bakanı olarak Bartın’lı Yılmaz TUNÇ ile Tarım Bakanı olarak da Kastamonu’lu İbrahim YUMAKLI yer aldı.

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ’U TANIYALIM:

Bekir Bozdağ'dan görevi devralan yeni Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yeni kabine listesinde yer alması en çok doğum yeri olan Bartın başta olmak üzere Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde büyük yankı uyandırdı.

Yılmaz Tunç, lkokulu köyünde, Orta ve Lise öğrenimini Kastamonu Göl Öğretmen Lisesi'nde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

İşte Yılmaz Tunç'un hayatına ilişkin bazı bilgiler;

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Anabilim Dalında tamamlamıştır.

23, 24, 25 ve 26. Dönemde Bartın milletvekili olarak görev yapan Yılmaz Tunç, yeni Adalet Bakanı oldu. Evli ve 3 çocuk babası olan Tunç'un biyografisine dair bilinmesi gerekenleri derledik. İşte, yeni Adalet Bakanı Yılmaz Tunç hakkında bilgiler...

Bartın / Ulus - 1971, Ali Rıza, Behiye.

Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı.

AK PARTİ Pendik Kurucu İlçe Başkanı ve Pendik Belediye Meclis Üyesi olarak görev aldı. 23, 24, 25 ve 26. Dönemde Bartın Milletvekili seçildi. AK PARTİ Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Adalet Komisyonu Sözcüsü olarak görev aldı. Orta düzeyde İngilizce bilen Tunç, evli ve 3 çocuk babasıdır.

TARIM VE ORMAN BAKANI “İBRAHİM YUMAKLI”  KİMDİR

Yeni Kabinenin Tarım ve Orman Bakanı Kastamonu ‘lu İbrahim YUMAKLI 1969 yılında Kastamonu'da doğdu. Bakan Yumaklı, Bakırköy İmam Hatip Lisesi'nin ardından, 1992 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu.

İş hayatına 1993 yılında Marshall Boya A.Ş.'de ithalat işlemleri uzmanı olarak başladı. 2011 yılına kadar Akzo Nobel Türkiye bünyesinde bulunan Marshall Boya A.Ş. ile bağlı grup şirketlerinin mali gruplarında yöneticilik yaptı.

2011 yılında Aljazeera Türkiye'de çalışmaya başladı. 2012-2015 yılları arasında Aljazeera Türkiye'nin sahip olduğu TV kanalını yönetti. Ocak- Ekim 2016 tarihleri arasında Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörü olarak görev yaptı.

Ekim 2016 tarihinden itibaren Genel Müdür ve İcracı Yönetim Kurulu Üyesi olarak GÜBRETAŞ'ta görev yaptı. 7 Nisan 2022 tarihinde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı görevine getirildi. 3 Haziran 2023 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle, Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı.

“BAKFED” (BATI KARADENİZ FIRSAT EŞİTLİĞİ DERNEĞİ) HER İKİ BAKANIN GÖREVLENDİRİLMESİNİ SEVİNÇLE KARŞILADI

Batı Karadeniz’in önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan kısa adı BAKFED olan Batı Karadeniz Fırsat Eşitliği Derneği Genel başkanı Doç. Dr. Selahattin ATEŞ “STRASAM”da 14 Mayı.2023 öncesi yazdığı köşe yazısında Batı Karadenizli Başkan ya da Başbakan Var mı?” başlığıyla tarihi süreci irdeleyerek bugün gelinen noktaya adeta işaret etmişti. Doç. Dr. Selahattin Ateş Objektif’teki (www.duzceobjektif.com) yazısında önemli tespitlerde bulunmuştu.

BATI KARADENİZLİ BAŞKAN…!

Doç. Dr. Ateş köşe yazısında “…Aslen Batı Karadenizli diyebileceğimiz hiçbir kimse, Başbakan-Başkan/Cumhurbaşkanı olarak ülkemizde hizmet etme şansı yakalayamamıştır” diye başladığı yorumlarına geçmişten günümüze gelinceye kadar yaşanan süreci özetliyerek önemli bir tespitte bulunmuştu. 

İstanbul ve Ankara’da Batı Karadenizli Milletvekili Adayları

İstanbul ve Ankara Dünya metropolleri arasında yer almakta ve taşradan önemli ölçüde göç almış bulunmaktadır. Bu nedenle, söz konusu metropollerin nüfusları içinde, örneğin Çankırı nüfusundan fazla Çankırılı Ankara’da, Kastamonu nüfusundan fazla Kastamonulu da İstanbul’da yaşamaktadır. 

Bununla birlikte, bizzat benim tanıdığım birçok Batı Karadeniz kökenli milletvekili aday adayına, bu iki metropolde milletvekili adaylığı için yeterince şans verilmemiş, kendileri milletvekili aday listelerinde yer alamamışlardır. 

Şu an itibariyle bu iki Dünya şehrimizden çıkan Batı Karadenizli (11 vilayet) milletvekili sayısı, bir elin parmakları kadar bile yoktur. 

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinden İstanbul ve Ankara’da birçok aday TBMM’ye giderken Batı Karadeniz Bölgesinin çok geri kalması inkisara neden olmuştur. Diyebilirim ki, Batı Karadenizliler nüfusu oranında nüfuzu olmadığından yakınmaktadırlar.

Ancak, Cumhurbaşkanlığı seçimi bölgenin fırsat eşitliği talebi için fevkalade önemlidir. (Yazının tamamını Gazetemiz Objektif’in (www.duzceobjektif.com)  YAZARLAR listesinde yer alan Doç. Dr. Selahattin ATEŞ’in yazısından takip edebilirsiniz.

BAKFED GENEL BAŞKANI ATEŞ’TEN AÇIKLAMA GELDİ

Batı Karadeniz Fırsat Eşitliği Derneği (BAKFED) Genel Başkanı Doç. Dr. Selahattin Ateş, iki bakanın adlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada kararı büyük bir sevinçle karşıladıklarını söyledi. BAKFED Genel Başkanı Ateş, olumlu gelişmeyi sosyal medyada şu sözlerle Batı Karadeniz halkına duyurdu:

“BAKFED” ETKİLİ OLDU; KARAR SEVİNDİRDİ

Batı Karadeniz Fırsat Eşitliği Derneği olarak ilk amacımıza ulaştık:

Uzun yıllardır Bakanı olmayan bölgeden iki bakan birden atandı:

Bartın lı hemşehrimiz Sn. Yılmaz Tunç ADALET Bakanı, Kastamonulu hemşehrimiz Sn. İbrahim Yumaklı TARIM Bakanı olarak atanmışlardır.

Bölgemize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun.

Doç. Dr.Selahattin ATEŞ

#BAKFED Genel Başkanı

Batı Karadeniz Fırsat Eşitliği Derneği

 

 

 

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar