“DÜZCE’Yİ PARLAYAN YILDIZ YAPMAYA KARARLIYIZ"

DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI DR. FARUK ÖZLÜ, EKONOMİ SEKTÖR’DE KÖŞE YAZISI YAZDI:"BİZ DÜZCE’Yİ MOBİLYANIN VİTRİNİ YAPMAYA KARARLIYIZ. BİZ DÜZCE OLARAK ÜRETİME VARIZ, REKABETE VARIZ.”

“DÜZCE’Yİ PARLAYAN YILDIZ YAPMAYA KARARLIYIZ"
19.09.2023 - 12:49
Güncelleme 19.09.2023 - 12:57
519
1

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, EKONOMİ Gazetesi tarafından hazırlanan  “EKONOMİ SEKTÖR” eki’nde  bir makale kaleme aldı. Özlü,  makalesinde  ”Düzce’yi orman ve ahşap sanayinde parlayan yıldız yapmaya kararlıyız” dedi. Özlü açıklamasını şu sözlerle noktaladı:” Biz Düzce’yi “mobilyanın vitrini yapmaya kararlıyız. Biz Düzce olarak üretime varız, rekabete varız.”     

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Nasıl Bir EKONOMi” gazetesinin Temmuz 2023 “Ekonomi  SEKTÖR” sayısında  AHŞAP ZİRVESİ”  konu edilerek  “Tasarımdan Ticarete DÜZCE’DE AHŞAP” başlığıyla bir dosya halinde işlendiği “Düzce 1.İktisat ve Kalkınma Kongresi” nin ardından organize edilen “Tasarımdan Ticarete DÜZCE’DE AHŞAP” zirvesinin yorumu mahiyeti taşıyan bir makale kaleme aldı.

ÖZLÜ, KENT VİZYONU’NA DİKKAT ÇEKTİ

“Şehrimizi geleceğe taşıyacak birçok fırsatımız var. Bu fırsatları değerlendirmek, Düzce’yi bugünden çok daha zengin, kalkınmış ve bölgesinin parlayan yıldızı haline getirmek mümkün” diye başladığı yazısında Düzce’nin geleceği ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Özlü “ Şehirlerin yarıştığı bir çağda yaşıyoruz. Şehirler tüm potansiyelleriyle öne çıkmak, fark oluşturmak ve ellerindeki imkanları geliştirmenin arayışı içindeler. Artık bir ’kent vizyonu’ ortaya koymak ve bu vizyonun peşinden kararlılıkla gitmek başarının anahtarıdır” dedi.  

Özlü Düzce’deki orman varlığına da dikkat çekerek:” Orman varlığıyla göz dolduran şehrimizi; orman, ağaç ve ahşap sanayinde de parlayan bir yıldız yapmaya kararlıyız. Bugün Düzce’nin yüzölçümünün yarısı, yani 125 bin hektarlık bölümü orman alanıdır. Kayın, köknar, karaçam, sarıçam, meşe ve diğer ağaç türlerimiz; Düzce’nin tabiatının ve ağaç sanayisinin ayrılmaz parçalarıdır.” dedi.

PLANLAMA, CİDDİYET VE İNANÇLA”

Özlü, yazısına şu tespitlerde bulunarak devam etti: “Böylesine büyük bir potansiyeli, şehrimizin kalkınması, gelişmesi, istihdamı ve ülkemize katma değer sunması  anlamında değerlendirmek zorundayız. Bunu da ancak planlamayla ciddiyetle ve inançla yapabiliriz. Yani bildik yöntemlerle, verimsiz yöntemlerle, günü kurtarmaya dönük yöntemlerle bir yere varmamız mümkün değil. O halde konuşacağız, planlayacağız, tasarlayacağız ve ormanlarımızı tabiata zarar vermeden değerlendireceğiz.

Düzce’nin ağaç, ahşap ve mobilya sektörlerinde atılım yapması gerekiyor. Bu atılım için gerekli olan her şeye sahibiz. Ahşap sektörü bugün Düzce’nin çok önemli üretim, istihdam ve ihracat kalemlerinin başında geliyor.  

Düzce, herşeyin en güzelini hak ediyor. Böylesine önemli ve değerli bir coğrafyada, böylesine büyük avantajlara sahipken; elimizdekini daha da kıymetlendirmek, değerlendirmek zorundayız. Ormanlarımız kıymetli ve onları koruyarak şehrimizin ve ülkemizin sanayisine kazandırmak zorundayız. Hiçbir kıymetimizi heba edecek lükse sahip değiliz. Biz Düzce’yi “mobilyanın vitrini yapmaya kararlıyız. Biz Düzce olarak üretime varız, rekabete varız.”    

 

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar