.

Düzce KAFKAS ANITI FESTİVAL HAVASINDA AÇILDI *KAFKASLARDAN ANADOLU’YA UZANAN HİKAYENİN RÖLYEFİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ. *DEVLET PROTOKOLÜ VE STK’LARIN YER ALDIĞI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILIM ÜST DÜZEYDE GERÇEKLEŞTİ. *İKİ SANATÇININ SERGİSİ DE AÇILIŞA AYRI BİR RENK KATTI. *AÇILIŞIN İFTARA KISA BİR ZAMAN KALA YAPILMIŞ OLMASINA RAĞMEN HALKIN GÖSTERDİĞİ BÜYÜK İLGİ ANITIN BÜYÜK BİR İHTİYACA CEVAP VERECEĞİ ŞEKLİNDE YORUMLANDI.

.
20.03.2024 - 15:33
Güncelleme 22.03.2024 - 14:53
Kaynak: Haber Merkezi
133

BAŞKAN ÖZLÜ: “SÜRGÜN KONUSU BÜYÜK BİR DRAMDIR” DEDİ VE BU KONUDA FİLM ÇEKİLMESİNİ ÖNERDİ.

Düzce Belediyesi tarafından Uzunmustafa Mahallesi Sabiha Ulusoy Kütüphanesi bahçesinde inşa edilen Kafkas Anıtı sanatçıların eserlerini sergilediği, Çerkes’lerin (Adige ve Abhaz’ların) büyük ilgi gösterdiği festival havasında yapılan etkinlikle hizmete açıldı.

Açılışta konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Kafkas Rölyefi’nin yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktığını dile getirerek “Sürgün konusu büyük bir dramdır, bir an önce acı hikayelerle dolu sürgünle ilgili film çekilmeli. Hem kitaplaştırılmalı film de çekilerek kalıcı eserler ortaya konulmalıdır” diyerek önemli bir konuya dikkat çekti.

Anadolu topraklarının göçlerle ve sürgünlerle yurt edinildiği ve geçmişte yaşanan acıların toplumsal hafızalarda kalıcı hale getirilmesi için daha çok sanat eseri icra edilmesi gerektiğinin ortaya atılması önerildi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ve Kafkas halkları STK temsilcilerinin ortak girişimi ile Uzunmustafa Mahallesi Sabiha Ulusoy Kütüphanesi bahçesinde inşa edilen Kafkas Anıtı rölyefi tamamlanarak düzenlenen törenle görücüye çıktı.

AÇILIŞTA KATILIM ÜST DÜZEYDE GERÇEKLEŞTİ

Kafkas halklarından Çerkes (Adige) ve Abhaz’ların yoğun ilgi gösterdiği törene Düzce Valisi Selçuk Aslan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Düzce Milletvekili Ayşe Keşir,  CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü; Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Ünal Uluçay, Genel Başkan Yardımcıları Turhan Yılmaz, Muharrem Saran ve Ömer Çötok, Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreteri Canel Zağlı, Mali İşler Sekreteri Bedia Ölmez, Yönetim Kurulu Üyeleri Seyfi Ateş, Barış Kozan, Doğan Eser, Genel Koordinatör Hülya Tambay Şahin, Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi İbrahim Avidzba, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Levent Belin, Bölge Koordinatör Derneği Sakarya Kafkas Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarı, Ankara Çerkes Derneği Başkanı Yusuf Hatuk, Düzce Abhaz Kültür Derneği Başkanı İlhan Kıymet,  Çerkes Kültür Evi Derneği Başkan Yardımcısı Nusret Kafasıbüyük, Düzce Abhaz Kültür Derneği Başkanı İlhan Kıymet, aynı zamanda program organizatörü olan Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin tüm yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere, Sakarya Bolu ve Zonguldak gibi çevre il ve ilçelerden gelen Adige ve Abhazların yanı sıra çevreden çok sayıda vatandaş açılış töreninde hazır bulunarak etkinliğe eşlik ettiler. 

(Sanatçı Guser Mahmut Koçer, Kafkas Anıtı'nın açılışında eserlerini sergileyen sanatçılar arasında yer aldı) 

İKİ ÇERKES SANATÇININ SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

Değerli eserlerini açılışa özel olarak sergileyen sanatçılar Guser Mahmut Koçer, Abaze Gupse Koç ve Natho Zeki Yıldırım da etkinliğine kültürel bir zenginlik kattılar.

(Açılışta hazır bulunan sanatçı Gupse Koç, eserlerini Vali Aslan, Başkan Özlü ve Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir'e anlattı.) 

 

 

 ADİGE DERNEK BAŞKANI SEZGİN’DEN ÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR

Törende ilk olarak konuşan Ayşe Sezgin, Kafkas Anıtı rölyefinde yer alan figürlerin temsili hakkında bilgiler verdikten sonra tematik anıt Rölyefinin kazanılmasında  ve yapımında emek sarfeden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür etti.

Düzce Abhaz Derneği Başkanı İlhan Kıymet de Kafkas’larda yaşanan sürgün ve Anadolu’nun ana yurt edinilmesi konusunda yaşanan gelişmelerden söz ederek anıtta emeği geçenlere teşekkür etti.

“FARKLI ÇİÇEKLERİN AYNI TOPRAKTA YETİŞTİĞİ DÜZCE”

Törende davetlilere hitap eden Düzce Valisi Selçuk Aslan Düzce’deki sosyolojik çeşitlilikten söz ederek; “aslında Düzce farklı kültürlerin bir arada yaşadığı dünyaya örnek bir şehir. Farklı çiçeklerin aynı toprakta yaşamasının zenginleşerek çoğalmasının bir modeli. Dinamik, hoşgörülü olmasının arkasındaki sosyolojik unsurun bu olduğuna inanıyorum. Toplumsal hafızalarda acılar ve kahramanlıklar vardır. Bunlar anlamlı şekilde sanata dökülmezse unutulmaya mahkumdur. Bu eser geçmişin geleceğe aktarılması konusunda önemli rol üstlenecek. Kafkas Sürgününün 160. yılında bu anıt ile hafızalarımızda diri kalmasına vesile olsun. Emek verenlere, başkanımıza ve bu fikri oluşturan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

AYŞE KEŞİR: ”DÜZCE’Yİ VATAN KILAN İNSANLARIZ”

Davetlilere hitaben konuşma yapan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir de Anadolu’da yaşayan tüm halkların göçler ile bulundukları yere geldiğini belirtti ve şunları söyledi: “Bu şehire hemen hepimiz göç ile geldik. Hepimizin buluştuğu yer gözyaşlarımızdır. Birbirimizin gözyaşını silerek Düzce’yi vatan kılan insanlarız. Faruk başkanımın dediği gibi; çok farklı kültürlerin bir arada yaşaması açısından örnek bir kent. Gençler sayesinde birbirimize artık akraba olduk. Millet kimliğini oluşturan aslında budur. Kültürel zenginliğimizi çocuklarımıza aktarmak ve millet olma mayasını da beslemek bizim işimiz. Bu eserde emeği olanlara tek tek teşekkür ediyorum.

 

 “GENÇLERİMİZ BU ESERLERE BAKACAK VE GEÇMİŞİ UNUTMAYACAK”

Açılış töreninde Kafkas Anıtı inşasının süreci hakkında bilgiler veren Başkan Özlü, Düzce’nin birçok etnik kökenin bir arada barış içinde yaşadığını belirterek şunları söyledi: “Bu anıtın yapımında katkısı olan çok değerli kardeşim Nejat bey burada. Beraber çalıştık toplantılar yaptık. Bu fikir Çerkes ve Abhaz büyükleri arasında kabul gördü. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Güngör hocamız bu anıtın tasarımını yaptı ve yapımını üstlendi ekibi ile birlikte. Ben son derece mutluyum. 3 yıl önce düşündüğümüz bir fikir hayata geçti. Sürgün konusu büyük bir dramdır. Maalesef biz mesela böyle acıların romanlarını yazamadık, filmlerini yapamadık. Tarihimiz çok zengin, bunlardan bir eser çıkaramadık. Ben buradan seslenmek istiyorum edebiyatçı dostlarımıza bu acıların romanlarını yazalım, filmlerini yapalım, gelecek nesillere aktaralım. Bunu neden yaptığımızı söyleyeyim; Anadolu bizim ana vatanımız Kafkaslarda güvenlik yoksa Balkanlarda sorun varsa biz burada yaşayamayız. Gençlerimizin bu anıtlara bakıp geçmişi hatırlaması ve aidiyet duygumuzun kopmaması için bu lazım. Sürgünün yıl dönümüne denk gelen bu açılış vesilesi ile anma programları ve seminerlerinizi burada yapmanızı dilerim, ben de gelirim. Kalıcı bir eser kazandırmış olalım inşallah. Düzce’de hiçbir etnik çatışma yaşanmamıştır. Bu açıdan Türkiye’ye örnek bir şehirde yaşıyoruz.”

(Başkan Özlü, açılış sonrası Adige Derneği Başkanı Ayşe Sezgin ve Abhaz Derneği Başkanı İlhan Kıymet'in arasında Kafkas Anıtı'nın önünde Kafkas Kalpağı giyerek poz verdi.) 

 

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar