TGC'DEN “ACI”HABER;NİYAZİ DALYANCI'YI KAYBETTİK

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sürekli Basın Kartı sahibi Niyazi Dalyancı 25 Mart 2023 Cumartesi günü vefat etti.

TGC'DEN “ACI”HABER;NİYAZİ DALYANCI'YI KAYBETTİK
25.03.2023 - 10:19
Güncelleme 25.03.2023 - 10:57
526
1

İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sürekli Basın Kartı sahibi Niyazi Dalyancı 25 Mart 2023 Cumartesi günü vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Niyazi Dalyancı’nın vefatının ardından bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Değerli meslektaşımız, Önceki Onur Kurulu Üyelerimizden ve TGC Genel Sekreter Yardımcımız Niyazi Dalyancı’yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz, Gazetecilik mesleğine ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne büyük emeği geçen Niyazi Dalyancı’yı hiç unutmayacağız. Ailesinin ve basın topluluğumuzun acısını paylaşıyor, sabır ve baş sağlığı diliyoruz.”

DÜZCE TGC'DEN AÇIKLAMA

TGC Düzce Temsilcisi Erol Tayhan TGC Genel Sekreter Yardımcısı Gazeteci Niyazi Dalyancı'nın vefatıyla ilgili taziye mesajı yayınladı. Tayhan mesajında şu görüşleri paylaştı:

"TGC onur kurulu üyemiz, Genel Sekreter Yardımcımız Niyazi Dalyancı Abimizi özellikle TGC'nin eğitim faaliyetlerinde genç gazetecilere yaptığı katkıyı unutamayız. Mesleki anlamda elde ettiği bilgi ve deneyimlerini  tecrübelerini gazetecilerle paylaşarak mesleki anlamda 'tecrübe ve deneyim dersleri vermiştir' adeta...Üstelik bu birikimlerini meslektaşlarımıza aktararak bir eser bırakmıştır. Önemli katkılar sunmuştur. Yeri doldurulamayacak bilgi ve birikim sahibi bir meslek büyüğümüzdür. O'nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.Gazetecilik mesleğine TGC ailesine katkısı unutulamaz. Ailesine ve basın camiamıza, özellikle TGC ailemize sabırlar diliyorum."     

 NİYAZİ DALYANCI’NIN ÖZGEÇMİŞİ

1943 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Mesleğe 1965 yılında Türk Haberler Ajansı’nda (THA) dış haberler muhabiri olarak başladı. 1974 yılında Cenevre’de Kıbrıs Barış görüşmelerini ajans adına izledi. THA’nın Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. 1978 yılında Saddam güçleriyle savaşmakta olan Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Kandil dağında televizyon ekibi ile yaptığı röportaj İngiltere, Almanya ve İskandinav televizyonlarından yayımlandı ve Türkiye’de 1979 yılında Televizyon Haberciliği dalında Sedat Simavi Ödülü’ne  layık görüldü. 1982 yılında Bağımsız Basın Ajansı’nın (BBA) kurucu ortağı oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında BBA’dan emekli oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapımı gerçekleştirilen “Yaşamak Şakaya Gelmez” adlı İngilizce Nazım Hikmet belgeselinin ortak yönetmenliğini ve yazarlığını yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu’nda yer aldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiydi. İngilizce ve Rumca biliyordu. Sürekli basın kartı sahibiydi, İki çocuğu ve iki torunu var.


Editör: E. TAYHAN