Esnafa hibe desteği resmileşti

Esnafa yapılacak olan hibe desteği hakkında karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Esnafa hibe desteği resmileşti
21.05.2021 - 07:50
738

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı, esnafa hibe desteği kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. 5 bin ve 3 bin lira olarak 1 kez yapılacak hibe desteğinden 17 Mayıs itibarıyla gelir vergisi mükellefi olan esnaf yararlanabilecek.

5 bin lira

Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. Bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak.

3 bin lira

İkinci grupta bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer alıyor. İkinci gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar. Bu gruptaki vatandaşlara ise bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak.

İŞTE O KARAR


Editör: E. TAYHAN