DEKOVİL KÖPRÜSÜ KORUNMALI

BELGESELCİ SEZGİN TÜRK “BU ANI YOK EDİLMEMELİ, KORUNMALI KOLLANMALI, ÜSTELİK TURİSTİK HALE GETİRİLİP TURİZMİN EMRİNE VERİLMELİ” DİYEREK TARİHİ DEKOVİL KÖPRÜSÜNE SAHİP ÇIKTI

DEKOVİL KÖPRÜSÜ  KORUNMALI
18.01.2024 - 22:10
Güncelleme 18.01.2024 - 22:14
Kaynak: Objektif Ajans
389
1

Düzce’nin Beyköy beldesine bağlı Uğur Köy’de dekovilin geçtiği köprü tarihsel bir anı olarak duruyor. 1957 yılı yapımı Pusu isimli filmde dekovilin Uğur Köyü Köprüsü’nden geçişini gösteren fotoğrafla kalıcı hale getirildi. Filme konu oldu herkes öğrendi ancak işin düşündürücü tarafı bir an evvel yıkılması için sessiz sedasız çaba sarf ediliyor.  

Bu köprünün üstünde son asfaltlama çalışmasından önce raylar duruyordu. Asfalt yapılınca kapandı.

Eski köprünün yanında fotoğraflarda gördüğünüz yeni köprü yapılıyor. Yapımı bitmek üzere.  Kısa bir süre sonra eski köprünün yıkılacağının duyulması özellikle tarihi ve kültürel özelliğe sahip turistik bir figür olarak da kalıcı hale getirilmesi halinde gezilip görülecek yerlerden biri olarak dikkat çekecek eski köprünün yıkılmaması ve mümkün mertebe korunarak kalıcı hale getirilmesi isteniyor.

BELGESELCİ SEZGİN TÜRK “BU ANI YOK EDİLMEMELİ, KALICI HALE GETİRİLMELİ”

Belgeselci Sezgin Türk, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Dekovil köprüsü yıkılacakmış yazık çok yazık olacak. Bu köprü yıkılırsa bir anı daha yok alacak. Dekovil yolu turizm amaçlı canlandırılacak olursa bu yola ilişkin tek anısal yapı  bu köprü. Köprünün yıkımı büyük kayıp olur...!” diyerek yetkilileri göreve davet etti.

“Dekovil Belgeseli”nin çekimi için çalışmakta olan Sezgin Türk, konuyla ilgili olarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)Düzce Temsilcisi Gazeteci Erol Tayhan’a da yaptığı açıklamada önemli bir tespitte bulundu: “Benim dekovil filmi için onunla çekim yaptığım bir büyüğümüz Bahattin Bey’de önemli bulgulardan bahsetti. Yıkılacak denilen bu tarihi köprü iki seli atlattı yıkılmadı. Sağlam değilse neden ulaşıma kapatmıyorlar. Demek ki sağlam ki yıkılmadı” diyerek önemli bir öneride bulundu: “Simsirlik'te dekoville ilgili anısal bir yer yapacağız. Bir Şimşirlik'te orman çalışmasında ölen 2 kisi için plaket hazırladım. Onu da asacağım. İleride dekovilin geçtiği yerlerde böyle anısal şeyler yapılabilir.”


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Hasan Kudal
    Hasan Kudal
    26.01.2024 00:13

    Kesinlikle katılıyorum. Son yaşanan sel felaketi bile yıkamadı. Yeni yapılan köprü ve duvarlar yıkıldı. 100 yıllık eserler yıkılmadı. İnşallah insanlar Yılmaz ve tarihe tanıklık etmeye devam eder.

Resmi İlanlar