TGC: SALDIRANLAR CEZALANDIRILMALI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)Yönetim Kurulu, Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde gazeteci Sinan Aygül’e yönelik saldırıyla ilgili açıklamada bulundu:"Saldıranlar cezalandırılmalı."

TGC: SALDIRANLAR CEZALANDIRILMALI
19.06.2023 - 11:02
Güncelleme 19.06.2023 - 11:12
246

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)Yönetim Kurulu, Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde gazeteci Sinan Aygül’e yönelik saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Türkiye’de demokrasi ancak yerelden başlayarak güçlenecektir.  Bunun için de gazeteciler görevlerini yapabilmelidir. Ancak yaygın medyada olduğu gibi yerelde de gazetecilik çok zor koşullarda yapılabilmektedir.

Türkiye’de basının demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlayamayan kişi ve kurumlar, halkın haber alma hakkını engellemek için gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel şiddeti tetiklemektedir.

Son olarak Tatvan’da  Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, sokak ortasında saldırıya uğramıştır. Aldığı darbelerle yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan Aygül, saldıranların Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani'nin korumaları olduğunu duyurdu. Meslektaşımızın açıklamasına göre bir belediye başkanının korumasının ‘başkanla ilgili haber yapmayacaksın’ diyerek gazeteciye saldırması, bir polisin de gazetecinin dövülmesini engellemeye çalışan esnafı durdurması yaşam güvenliği açısından önümüze endişe verici,  karanlık bir tablo koymaktadır.

Saldırıya uğrayan meslektaşımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz. #Gazetecilik suç değildir. Güvenlik güçlerinin görevi gazetecileri engellemek değil, görevlerini yaparken can güvenliğini sağlamaktır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, bu ülkede her görüşten insanın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Meslektaşımıza şiddet uygulayan, suç işleyen kişileri kınıyor, en kısa sürede cezalandırılmalarını istiyoruz. Saldırganlar sadece görevden uzaklaştırma ve idari soruşturmayla yetinilip cezasızlıkla ödüllendirilmemelidir. #Bitlis Valiliği’nden olayın takipçisi olarak adaleti sağlayacak şekilde süreci yönetmesini bekliyoruz.”


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar