“FINDIĞIMIZ EN AZ 121.45 TL OLMALIDIR.”

AKÇAKOCA ZİRAAT ODASI BAŞKANI KADİR MUTİOĞLU'NDAN “FINDIK AÇIKLAMASI” “FINDIĞIMIZ EN AZ 121.45 TL OLMALIDIR.” “ÖNEMLİ OLAN FINDIĞIN MALİYETİ….!”

“FINDIĞIMIZ  EN AZ 121.45 TL OLMALIDIR.”
19.07.2023 - 16:21
Güncelleme 19.07.2023 - 16:35
471

“ÖNEMLİ OLAN FINDIĞIN MALİYETİ….!”

 

Akçakoca Ziraat Odası (AZO)Başkanı Kadir Mutioğlu, fındık sezonunun başlamasıyla birlikte yaptığı açıklamada ‘Batı Karadeniz Bölgesi’nde 1 kg fındığın maliyet çalışmasını tamamladıklarını belirterek “1 kg fındığın fiyatı en az 121.45 tl olmalıdır!’ diyerek rekolte öncesi dikkat çeken önemli bir fiyat ortaya atmış oldu.

 

“Akçakoca Ziraat Odası Başkanlığı olarak çifçilerimizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak adına çıktığımız bu yolda, Batı Karadeniz bölgemizde 1 kg fındığın maliyet çalışmasını tamamladık.

 

Ülkemizin fındık rekoltesi 100 bin tonda olsa 1 milyon tonda olsa, üreticimiz için önemli olan maliyet rakamları ve sezon sonu elinde kalan para olmaktadır” dedi.

 

YAPILAN ÇALIŞMANIN  SONUCU AÇIKLANDI

 

Akçakoca Ziraat Odası (AZO) olarak yaptıkları çalışmalardan elde ettikleri sonuçları da paylaşan AZO Başkanı Mutioğlu “Yaptığımız çalışma sonuçlarına göre Akçakoca ilçemizde 1 kg fındığın maliyeti 71.05 Tl olup, maliyet kalemleri ve miktarları açıklamamız altında kamuoyuna sunulmaktadır…Bugünkü maliyet girdileri ile üreticimizin, bu rakamdan daha azına fındığı mal etmesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

 

Düzce’de fındığın en yoğun ekildiği ve ana gelir ürünlerinin başında yer alan Akçakoca İlçesi Ziraat odası Başkanı Kadir Mutioğlu yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

 

“Üreticilerimizin fındığı sattıktan sonra sezon boyunca yaptıkları masraflardan borca bıraktıkları ödemeleri, kalan para ile geçimini sağlamaları ve bir sonraki sezon için masraf etmeleri gerekecektir.

Ülkemizde bugün 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 10.473 TL. yoksulluk sınırı 33.788 TL dir.

30 dekar bahçesi olan, Akçakoca verim ortalamasında üretim yapan 4 kişilik üretici ailenin, temel ihtiyaç maddelerini karşılayabilmesi için, fındığın satış fiyatının 102.48 TL, temel ihtiyaç malzemeleri yanında yoksulluk sınırında da olsa diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 121.45


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar