“DARP EDİLİYORUZ, ÖLDÜRÜLÜYORUZ...!”

“DÜZCE VETERİNER HEKİMLERİ ODASI” ADINA BAŞKAN VETERİNER HEKİM ŞERİFALİ KARANFİL AÇIKLADI:“DARP EDİLİYORUZ, ÖLDÜRÜLÜYORUZ!”

“DARP EDİLİYORUZ, ÖLDÜRÜLÜYORUZ...!”
7.08.2023 - 14:24
Güncelleme 7.08.2023 - 15:08
416

Veteriner Hekimler Odası Düzce İl Başkanı Şerifali Karanfil “Veteriner Hekimler olarak ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ kapsamına alınmak istiyoruz.” dedi.

“MOBBİNGE, TACİZE, LİNCE VE  ŞİDDETE UĞRUYORUZ”

Veteriner Hekimler Odası Düzce Başkanı Veteriner Hekim Şerifali Karanfil, veteriner hekimler olarak ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ kapsamına  alınmaları çağrısında bulundu.

​Veteriner Hekimler Odası Düzce Başkanı Karanfil yaptığı yazılı açıklamada “Yaşamın tüm alanlarında kadına, çocuğa, hayvana ve doğaya karşı uygulanan şiddet, sağlık alanında da hızla artmış ve artık dayanılmaz bir boyuta gelmiştir. Veteriner hekimler de bu şiddetin en büyük mağdurlarından olmakta, mobbinge, tacize, lince, şiddete uğramakta, darp edilmekte, hatta öldürülmektedirler. 2022 yılı Nisan ayında, tam da Dünya Veteriner Hekimler Günü öncesinde, toplum sağlığını korumaya çalışırken görevi başında öldürülen Veteriner Hekim Volkan Lale’nin katilinin cezası henüz kesinleşmemişken, geçen ay İzmir’de, geçtiğimiz hafta da başka bir meslektaşımız Ankara’da muayenehanesinde saldırıya uğradı.” dedi.

 Veteriner Hekimler Odası Düzce Başkanı Şerifali Karanfil  “​Sağlığın her canlı için hak olduğunu savunarak, hayvan sağlığı için ülkenin en ücra köşelerinden kent merkezlerine kadar her yerde hizmet veren veteriner hekimlerin, mesleklerinin doğası gereği, aynı zamanda halk sağlığının da koruyucusu olduklarını hatırlatarak : “Oysa, geçtiğimiz yıl, bir yetiştirici ‘köye hayvanlarımıza aşıya gelecek veteriner hekimi bu köye sokmayacağım’ diyerek, silahlı fotoğrafını çekinmeden sosyal medya hesabından paylaşmıştır” dedi.

Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanı Şerifali Karanfil açıklamasını şu sözlerle tamamladı:
“​Ancak unutulmamalıdır ki; veteriner hekimlerin toplum için sağlıklı gıdanın kontrolünü yaparken baskıya, mobbinge uğraması, aşılamaya giderken tehdit edilmesi, üreticiye destek olurken güvende olmaması, yerel yönetimlerde sahipsiz hayvanlar için çalışırken mobbinge, linçe uğraması, kendi özsermayesi ile kurduğu muayenehanesinde güvenli olmayan koşullarda çalışmak zorunda bırakılması, esasen toplum sağlığının, hayvan refahının, ülke hayvancılığı ve ekonomisinin saldırıya-şiddete uğramasıdır.! Veteriner hekimlerin çalışma alanları aynı zamanda kamu hizmeti alanlarıdır..

​Veteriner hekimler her şeye rağmen pandemide olduğu gibi depremde de gıda işletmelerinde, köylerde ve muayenehanelerindeki görevlerini aksatmadılar, hastalarını bırakmadılar. Ancak bunca özveriye karşın, kamuoyunun gözü önünde her gün darp ediliyor, bıçaklanıyor, hatta öldürülüyorlar.

​Buna karşın, tüm ısrarlarımıza rağmen veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamı dışında tutulmaktadırlar. Oysa veteriner hekimler yasalar önünde sağlık çalışanıdır, bizlere karşı işlenen suçlar da dahil, özlük haklarımız, veteriner hekimlerin yaşam ve çalışma koşulları mevcut yasalara uygun düzenlenmelidir.

​Görevi başında şiddete uğrayan meslektaşımız Veteriner Hekim Ceren Eroğlu’nun yanında olduğumuzu bildirir; yaşatmayı ve şifa vermeyi ilke edinmiş bir meslek grubu olarak, TVHB Mekez Konseyi ve 56 Odamız ile birlikte sesimizi duyurmak için kritik noktalar ve durumlar hariç tüm çalışma alanlarımızda 21 Ağustos 2023 Pazartesi tarihinde 1 (bir) gün süreyle iş bırakacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

​Tüm vatandaşlarımızın anlayışını bekliyor ve esasen toplumun karşı karşıya olduğu riskleri gündeme getirecek olan bu eyleme destek olmaya çağırıyoruz.”

 

 

 

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar