“ADİGE (ÇERKES) KÜLTÜR MERKEZİ” TEMELİ ATILDI

Düzce Adige (Çerkes) Kültür Derneği “KÜLTÜR MERKEZİ” inşaatının temeli muhteşem bir organizasyonla kurban kesilerek atıldı. Dernek Başkanı Ayşe Sezgin, katılım sağlayan ve katkıda bulunanlara teşekkür ederek hayırlı olması temennisinde bulundu. Düzce Valisi Selçuk Aslan, Milletvekili Ercan Öztürk, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü de yaptıkları tarihi konuşmalarla gelecek için büyük bir umut kaynağı oldular.

“ADİGE (ÇERKES) KÜLTÜR MERKEZİ” TEMELİ  ATILDI
4.01.2024 - 13:46
Güncelleme 4.01.2024 - 20:45
Kaynak: Objektif Ajans
629
1

Düzce Adige (Çerkes) Kültür Derneği “KÜLTÜR MERKEZİ” inşaatının temeli yoğun katılım ve muhteşem organizasyonla kurban kesilerek dualarla atıldı. Dernek Başkanı Ayşe Sezgin, katılım sağlayan ve katkıda bulunanlara teşekkür ederek hayırlı olması temennisinde bulundu. Düzce Valisi Selçuk Aslan, Milletvekili Ercan Öztürk, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü de yaptıkları tarihi konuşmalarla gelecek için büyük umut kaynağı oldular.

Düzce Adige (Çerkes) Kültür Derneği “KÜLTÜR MERKEZİ” inşaatının temeli 3. Ocak. 2024. Çarşamba günü saat. 14.00’te düzenlenen muhteşem ve bir o kadar da anlamlı tarihi bir törenle dualar eşliğinde atıldı. Törene katılım ve ilgi yoğundu. Derneğin tören organizasyonu da takdir topladı.

(Temel Atma Töreni'nde kesilen kurban sonrası "Dua Anı")

Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Ünal Uluçay, Kafkas İş İnsanları Derneği (KAFİAD) Başkanı Yusuf Taymaz ve yöneticileri, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, Düzce TSO Meclis Başkanı Tanju Acar,  yerel ve mülki idare amirleri, siyasi parti il başkanları ve yöneticileri, mesleki kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, çok sayıda köy ve mahalle muhtarı, Düzce’nin kültürel sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, yerel ve yaygın medya-basın mensupları ile basın meslek örgütlerinin temsilcileri, Düzce Adige(Çerkes) Derneği üyeleri ve çok sayıda kadın erkek ve gençlerden oluşan Düzceliler katılım sağlayarak “Adige Derneği Kültür Merkezi” inşaatının tarihi temel atma törenine katılım sağlamalarının yanında, manevi anlamda destek vererek; inşaatın bundan sonraki çalışmalarında maddi destek anlamı taşıyan güç ve güven ortağı oldukları mesajını verdiler. 

TEMEL ATMA TÖRENİ’NDEN “TARİHİ KONUŞMALAR”

Düzce Valisi Selçuk Aslan temeli atılan Adige Kültür Merkezi’ni Düzce’nin çok kültürlü yapısını destekleyecek projelerden biri olarak gördüğünü belrterek emeği geçenlere dernek yöneticilerine ve üyeleri ile Düzce Belediyesi ile arazi bağışçılarına teşekkür etti.

ÖZTÜRK :"MANEVİ KÖPRÜ İNŞA EDİYORUZ"

Düzce Milletvekili Ercan Öztürk'teyaptığı konuşmada kazandırılan esere övgüler yağdırarak bu tür eserleri "manevi anlamda köprü inşa etmeye" benzetti ve katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Törende açılış konuşmasını Dernek Başkanı Ayşe Sezgin yaptı. Başkan Sezgin konuşmasında Çerkes kültürünün gelecek nesillere aktarılması için inşa edilen merkeze destek veren başta Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye ve emeği geçenlere ve katkı sunanlara teşekkür etti.

“KÜLTÜREL KİMLİĞİMİZİ GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ”
Kuzey Kafkasya’dan ayrılarak Türkiye’de ve dünyanın her yerinde yeni bir hayat kuran Çerkeslerin geçmişte yaşadıklarından söz eden Başkan Özlü, konuşmasında önemli mesajlar verdi:

“Bugün burada olmamıza vesile olan, Çerkes kardeşlerimizin kültür aktarım merkezi olacak bu güzide mekanın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. 
1864 yılında Rusya’nın yayılmacı politikasının bir sonucu olarak Kuzey Kafkasya’yı yurt edinmiş Çerkesleri sürgüne zorlaması ve sistematik bir soykırıma uğratması yakın tarihimizin en büyük acılarından biri olmuştur. Yaşanan acılardan kurtulan Çerkes kardeşlerimiz Türkiye, Ürdün, Suriye, Filistin, Irak gibi Asya’nın bir kısmı ve Ortadoğu’da kendilerine yeni bir yaşam kurmuşlardır. Özellikle Türkiye’de büyük bir kısmı batı illeri; Balıkesir, Eskişehir, Bilecik, Çanakkale gibi şehirlerinde yaşam kurarken, Çorum, Samsun, Kahramanmaraş, Kayseri gibi doğu kanatta da kendilerine yer edinmişlerdir. Yerleştikleri bölgelerde kendi kültür ve dillerini korumuş, etkileşimde bulunmuş ve ülkemizin önemli bir etnik rengi olarak akıllarımıza kazınmışlardır. Saygı kültürünün en önde gelen temsilcileri diyebileceğimiz Çerkes kardeşlerimizin birçoğu Düzce’mize yerleşmiş ve şehrimizin kurulması, gelişmesi ve birlikte yaşam kültürünün oluşmasında büyük etki göstermişlerdir.”

“ARTIK ÜST KİMLİĞİMİZ DÜZCELİLİKTİR”
Düzce’de çok kültürlü yaşamın en önemli parçalarından birinin Çerkesler olduğunu ifade eden Başkan Özlü, zaman içinde üst kimlik olarak ortaya çıkan Düzcelilik kavramından söz ederek şöyle konuştu: “Bugün, sahip olduğumuz kültürel zenginliklerimiz bir yana, daha üst bir kimlik taşıdığımıza inanıyorum. Bu kimlik; Düzcelilik kimliğidir. Her birimiz en az üç nesildir Düzce’de bir hayat kurduk ve bu yaşamı bizden sonraki nesillere aktarmak için çalışıyoruz. Hem şehrimizi hem geleceğimizi inşa ediyoruz. Her yeni yaşamı şekillendiren ilk ve en önemli unsur aileden alınan kültür ve Adab-ı Muaşerettir. Kadim bir kültürü temsil ederken büyüklerimizden aldığımız örf, anane ve geleneklerimizi de hem yaşadığımız toplum hem de kendimizden sonra gelenlere aktarıyoruz.

Bu paylaşımların sürmesini sağlamanın, ülkemizin ve şehrimizin kültürel mirasının kaybolmadan nesilden nesile aktarılmasının sorumluluğumuz olduğuna inanıyorum. Geçmişte yaşanan acıları unutmadan, yapılan haksızlıkları üzerinden zaman geçmesine rağmen hafızalarda diri tutarak kültürel mirasımıza hep birlikte sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Düzcelilik kavramını özümüze işleyecek, memleketimizi bu renkli kültür mozaiği ile işlemeye, inşa etmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz. Sözlerimi bitirirken bugün burada bizleri yalnız bırakmayan özellikle Çerkes hemşehrilerime, değerli kardeşlerime ve konuklarımıza teşekkür ediyorum. Adige Kültür Merkezi’mizin şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyor, sizleri sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından dualar eşliğinde kurban kesimi ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Daha sonra Adige Kültür Derneği yönetimi tarafından konuklara; içinde Çerkes Peyniri bulunan yağda pişirilen geleneksel ikram çeşitleri içinde yer alan “Haluj” ikram edildi. 

ADİGE KÜLTÜR MERKEZİ'Nİ TANIYALIM

Düzce’nin Sarayyeri ve Arapçiftliği Mahalleleri arasında “Sarayyeri” yolu kenarında bulunan Derneğe ait arsada temeli atılan “Düzce Adige (Çerkes) Kültür Derneği KÜLTÜR MERKEZİ inşaatı çok amaçlı eğitim toplanma ve kültürel etkinliklerin sosyal aktivitelerin merkezi konumunda üç kat üzerine inşa edilecek.

Yapı denetimi: FERMAN YAPI DENETİM Ltd. Şirketi  tarafından yapılacak olan Merkez’in Yapı Müteahhidi; GÜNEŞ MİMARLIK Mühendislik İnş. LTD. Şti tarafından yürütülecek. Düzce Adige Kültür Merkezi İnşaatı’nın Şantiye Şefliği’ni İnşaat Yüksek Mühendisi Tarık ACAROĞLU yapacak.

(Düzce Adige Kültür Merkezi inşaatı tamamlandığında işte böyle bir görüntüye sahip olacak.Arşiv-Foto: Erol TAYHAN-Objektif Ajans)

     

 

     


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar