yürek yemedim ama tesbitlerim böyle maalesef!

  • 21.07.2022 22:20

Muhtemelen  ana başlıktan da anlayabileceğiniz yada tahmin edebileceğiniz gibi büyük risk alarak böyle bir makale yazmaya çalışacağım.

Olayı mizahi bir pencereden masaya yatırmaya çalışacağım. Bu manada asla bir otorite olmadığımı beyan ederek ve kesinlikle geneli kapsamayan  tamamen benim görüş, tesbit, şahit olmuşluklarımdan atıfta bulunmaya çalışacağım. Yani hiç kimseyi aşağılamak, küçük görmek,’’ ikinci sınıf muamelesine sokmak gibi ki böyle bir haddim zaten olamaz,, vb. bir önyargı içinde olmadan dürüstçe yazacağıma en baştan söz veriyorum.

VENTOLİN :  Belki ailesinde hasta olanlar bilebilir yada bir yakınından dolayı fikir sahibi olanlarınız olablir. 

Ventolin solunum güçlüğü çeken , bu manada astım veya koah  öksürük vb. krizlerini anlık da olsa rahatlamalarına imkan veren doktor tavsiyesiyle kullanılan eczanelerde satılan  içinde boğaz kaslarını gevşeten solunumu rahatlatan ağız içine püskürtülmek suretiyle kullanılan  bir sprey tüpüdür diyebiliriz. Ebadı küçük L şeklinde rahatıkla çantada ve cepte taşınmaya uygun tasarlanmış bir ilaç türüdür. Bu amaçla kullanılabilen farklı (şurup-tablet vb) formlarda çeşit yelpazesi olsa da kullanım kolaylığı, şıklığı, taşınabilirliği özellikleriyle  sprey formatı hastalar tarafından da tercih edilenidir. Kesin olan şudur ki doktor tavsiyesiyle doktor takip ve kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Zira bilinçsiz kullanımlardan verimli sonuç alınamayacağı gibi yan etkilerine de maruz kalma ihtimali vardır.

Naçizane yazılarımı, makalelerimi okuyan destek için takip edenleriniz olduğu öngörümle daha önce yazdığım makalelerimde ‘’ Dinlemiyor- anlamıyoruz,, konusunu detaylı işlemiştim. Bahse konu yazdığım o makalemde söylediklerimin arkasındayım.  Nedense karşımızdakini dinlemek , anlamaya çalışmak yerine o anda  nasıl muhalefet ederim, bu söylediklerini çürütürüm anlayışıyla karşı cevap verme telaşı ve hesabı içine girdiklerini maalesef biliyoruz. Gördük. Şahit olduk. Yaşadık.Toplumun her kesimine(erkek-bayan-genç-yaşlı) sirayet ettiğini düşündüğüm bu  durum maalesef acaba sebebi ne demeye araştırmaya gerek duymadığım haliyle bayanlarda ve gençlerde daha fazla tezahür ediyor diye düşünüyorum.’’ Benim yaşımda şu,, ‘’ senden öğrenecek değiliz,, ‘’ benimde yeterince aklım var,, vb. bana göre anlamsız bir savunma mekanizması ile bu fiile dahil oluyorlar. Tabi sonuçları itibarıyla yanlış anlamalar, anlaşılmalar, kırgınlıklara sebep olan durumlar kaçınılmaz oluyor.

Kısa bir mizahi senaryo ile ne demek istediğimi özetlemek istiyorum. X şirketinde yetkili bir konumda olan Y hanımefendi bahse konu rahatsızığı ile  daha önce muayene olup tedavi yolu planladıkları  doktoru Z ‘nin muayenehanesine gider karşısına dikilip (bu arada bayan Y oldukça havalı,bakımlı bir hanımefendidir. Doktor Z ‘de alanının en iyilerinden karizmatik bir doktordur.)

Yer muayenehane doktor Z masasında,  karşısına dikilmiş Y hanım

-          Doktor bey  önerdiğiniz yöntem sanırım çok etkili değil. Zira bir faydasını göremiyorum. Nöbetlerim oluyor ama fayda görmüyorum. Doktor Y’yi bir süzdükten sonra  ‘’doğru kullandığınıza eminmisiniz?’’ sorusuna Y  hanımefendi  bilmiş tavırlarıyla ‘’ bay  Z  ben iletişim mezunuyum’’ diye sözümona hava atar. Doktor Z  Y hanımefendiye ‘’ diyelim şuan öksürük kriziniz tuttu bana  nasıl kullandığınızı lütfen gösterirmisiniz?’’ diye rica eder.  Bayan Y bir telaşla çantasındaki  Ventolin spreyi bulur çıkarır kendinden emin şekilde birer kez kulak arkalarına birer kez boyun efrafına ve bolca bir miktarda boyun bel arasına gelecek şekilde elbisesinin üzerine spreyi fıslatır.Birde etrafında bir tur atarak doktor Z ile göz göze gelir. Doktor Z şaşkınlıktan nutku tutulmuş haldedir.

-          Burada filmlerden aşina olduğumuz  bir mahkeme repliğiyle sizleri baş başa bırakıyorum. ‘’ Başka sorum yok hakim bey tanık yada sanık sizin’’ diyorum. yorum sizin.

-         Hiç kimse her şeyi bilemez, bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.