Genel müdür " muhteşem" dedi...

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı’yı Konuralp'te Antik Tiyatroda ağırladı. Antik Tiyatroyu ilk defa ziyaret etme fırsatı bulan Yazgı, tiyatroyu görenlerin hayran kalacağını kaydetti.

Genel müdür " muhteşem" dedi...
24.06.2022 - 17:17
Özel Haber
326

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün misafiri olarak geldiği Düzce’de Antik Tiyatroyu yakından inceleme imkanı buldu. Başkan Özlü ile birlikte tiyatronun tüm bölümlerini gezen Yazgı, Antik Tiyatroyu ‘muhteşem’ olarak nitelendirdi.

YENİ BİR ÇALIŞMA PROGRAMI OLUŞTURULACAK

Antik Tiyatroyu ilk defa gördüğünü ve yapılan çalışmalardan dolayı hayretler içinde kaldığını söyleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, şu ana kadar gördüğü en güzel kazı alanlarından bir tanesi olduğunun altını çizdi.

Yazgı, " Bu çalışma, Belediye Başkanımızın kendi kişisel gayreti ve arkeoloji ile kültüre gösterdiği değerin göstergesidir. Bakanlığımız ile birlikte belediyemiz yeni bir çalışma programı oluşturacak. Karadeniz’in en güzel antik tiyatrosunu sanat ve kültürseverlerin bir merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Ankara-İstanbul aksında kültürseverlerin bu güzelliği tatmasını istiyoruz” dedi.

"HER ŞEHİRDE BULUNABİLECEK TİYATRO DEĞİL"

“Kültür Bakanlığı olarak elimizden geleni yaparak burayı en kısa sürede ziyaretçilerimizin beğenisine sunmak için belediye başkanımız ile birlikte motive olduk” diyen Yazgı, “ Hem kazı hem de restorasyon çalışması yaparak bu antik tiyatroyu gün yüzüne çıkartacağız. Böyle bir antik tiyatro her şehirde bulunabilecek bir tiyatro değil. Bu ölçekte bir antik tiyatro bir elin parmaklarından fazla değildir. Hem şehir merkezinde olup hem de bu kadar görünür halde ve restorasyonu yapıldığında kültür sanat merkezi olabilecek ender yerlerden bir tanesidir” ifadelerinde bulundu.

KAZI EKİBİ KONSERDE ÖN SIRADA YER ALACAK

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Konuralp’te bulunan Antik Tiyatronun Ankara ve İstanbul’un ortasında olması ve rahat ulaşım avantajının önemli olduğuna değinerek, “ Sanat ve kültürseverlerin burayı gördüklerinde aşık olacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, ilgili birim müdürleri ile birlikte tiyatroda yapılan çalışmaları Yazgı’ya aktarırken kazı çalışanlarıyla da sohbet etti. Antik Tiyatroda yapılacak ilk konsere de kazı çalışmalarını yapanların ön sırada yer alacakları kaydedildi.


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar