76 VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİ DİLE GETİRDİ

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Plan ve Bütçe Komisyonunda vatandaşların 2/B arazilerinde yaşadığı sorunları dile getirerek, “1992 yılında orman kadastrosu geçmiş, 1993 yılında kesinleşmiş olan mesela Saçmalıpınar köyünde 76 vatandaşımıza şimdi tebligatlar gelmeye başladı” dedi.

76 VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİ DİLE GETİRDİ
8.04.2022 - 09:28
Kaynak: Haber Merkezi
805

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Plan ve Bütçe komisyonunda Düzce’nin önemli sorunlarından biri olan 2/B arazilerinde yaşanan sorunları dile getirdi. Yılmaz, “Şimdi geçici 1 maddesiyle 2/B arazilerinde bulunan taşınmazlarla alakalı 19/4/2012 tarihinde Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun'unla milyonlarca insanımız memnun edildi.

Aslında bu yasayla beraber birçok vatandaşımız bu yasanın imkânlarından yararlanarak hem tarım arazilerini hem de oturduğu evleri bir nebze tapuladı. Bu yapılırken 1992 yılında orman kadastrosu geçmiş, 1993 yılında kesinleşmiş olan mesela Saçmalıpınar köyünde 76 vatandaşımıza şimdi tebligatlar gelmeye başladı. Bu tebligatlar dolayısıyla orman alanında kalan bölgelerin şimdi terkin edilmesi veya tapu iptal davasıyla ellerinden alınacağı şeklinde ifadelerde bulunuluyor” dedi.

Yılmaz, “Bu yasa teklifiyle beraber bunların en azından hem yapılandırma süresinin hem de başvuru sürelerinin uzatılmasını; beraberinde en azından hem mahkemeye düşmüş olanların hem de şu anda tebligatlar gitmiş olanların bu yasa imkânlarından faydalanması gerektiğini düşünüyoruz. Faydalanabilecekler mi? En azından bu süreç başlamış olanlar da yararlanabilecekler mi?” diye sordu.

1981 yılında tapusu çıkmış ancak 1991 yılında orman arazisi olarak görünen  yerlerin olduğunu belirten Yılmaz, “Orman kadastrosunda görülen yerler var, orman kadastrosunda görülmüş. 1981'de tapusu çıkmış ama 1991, 1992, 1993'te orman arazisi olarak görülüyor. Bunların mahkeme süreci devam edenler var, mahkeme süreci devam etmeyenler var. Bununla en azından yararlanabilecekler mi? Burada bize sahada anlatılanlarda  özellikle ciddi bir mağduriyet olduğu görülüyor” dedi.


Editör: E. TAYHAN