ÇEVRE MİRAS DEĞİL…!

  • 10.01.2023 17:00

"Çevre miras değil, gelecek nesillere devredilecek emanettir"

"Çevre miras değil, gelecek nesillere devredilecek emanettir"

          Fakat ne yetişkinler içtiği su şişesine kadar eline geçen her şeyi boş bulduğu yerlere ya sıkıştırıyor yada bir köşeye fırlatıp atıyor değil mi yazık cok yazık. Sizlere diyorum ki:  Hayal edin...! bahar gelmiş, çiçekler açmış. Ortalık yemyeşil çiçeklere bürünmüş. Doğa tüm güzelliğini sunmuş bizlere. Bunların hepsi bizler için tüm canlılar için. Daha güzel çevre ve sağlıklı yaşam için.

Çevreyi korumak için büyük zahmetlere gerek yok ki. Çöplerimizi düzenli bir şekilde ağızlarını bağlayarak çöp kutularına atarsak,  bunu yazarken utanıyorum saygısız bir davranış olduğunu düşünerek  tükürmeden yola devam edebilirsek, en önemlisi sigara izmariti ve dumanı olmasa, doğanın vazgeçilmesi çiçeklerimizi koparmazsak, ağaçlarımıza zarar verip onları kesmezsek tertemiz bir çevreye sahip oluruz.

Hayal kurmayı seven, kırılan bir ağacın bile dalını öperek onarmaya çalışan, masum çocuklarımıza daha yaşanılası sağlıklı bir dünya bırakalım. Mesela bir ağacın önemini anlatmak yerine çocuklarımıza, gölgesinde oturmanın güzelliğini anlatmak daha iyi olur diye düşünüyorum.

Yeşili korumak geleceğimizi korumaktır. Yeşili olmayan bir dünya düşünemiyorum düşünmek dahi istemiyorum. İnsanın, insanlara daha doğrusu ilkönce kendine saygısı olması gerekir ki çevresindeki insanlara hatta doğaya da saygı gösterebilsin.

         Hayatımızın devamlılığı için her adımda duyarlı olalım, alınacak küçük önlemlerle çevremizi koruyalım. Bu yolda ne yaptığını bilen, bilgi sahibi, alanına büyük hizmetler vermiş eğitimcilerin eğitimlerine  katılmamızın doğru olduğunu düşünüyorum.

         Düzce Belediyemize, başta Dr. Faruk Özlü

         Düzce Aşiyan Ailenin Güçlendirilmesi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Hülya Çiçek Arıkboğa.. Sağlıklı güvenilir bir çevre için neler yapmalıyız ile ilgili bizleri bilinçlendirmek adı altında verdiği eğitimi için teşekkürlerimi sunuyorum.

         Hülya Çiçek Arıkboğa: “Bu eğitim herkesin almadı gereken bilinçlendirme amaçlı konular içermektedir. Hepimizin alabileceği basit önlemlerle bazı şeyleri hayatımıza alışkanlık haline getirmekle dünyayı daha yaşanılır hale getirebiliriz. Yüzyıllar boyunca bir çok insana yurt olmuş bu topraklar bunu fazlasıyla hak ediyor. Pandemi süresince bir el yıkamanın bile hayat kurtarmaya yetebildiğini gördük. Çöplerin uzaklaştırılmasının ne kadar önemli ve insan sağlığı açısından geri dönüşümün olmazsa olmazlardan olduğunu fark ettim. Bu kapsamda Düzce belediyemize  başta Dr. Faruk Özlü olmak üzere çok teşekkür ediyorum. Diyorum ki; sağlıklı bir gelecek için haydi bugünden başlayalım. Tarihimize yüzlerce yıl mekan olmuş bu topraklara sahip çıkalım. Hem kendimiz dikkat edelim hem de çocuklarımızı farkında bireyler olarak yetiştirelim. Herkese sağlıklı bir çevre sağlıklı bir yaşam diliyorum"

  Eğitimlerinizle kendine güvenen, sorumluluk sahibi çevre bilinci olan, yaşam kalitesini artıracak koruyacak olan bireylerin geliştirilmesi dileğim..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar