MANTAR ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARDI

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz ülke genelinde yağışların artması nedeniyle doğada yetişen mantarların üremesinde ve tüketimin artmasına bağlı zehirlenme vakalarında da artış olabileceğini belirtti.

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARDI
6.05.2022 - 09:19
Kaynak: Haber Merkezi
402

Yılmaz, doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenilmesi neticesinde ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmeler görülebileceğini kaydetti.

 

"ETİNİN KOKUSU VEYA RENGİYLE MANTARIN ZEHİRLİ OLDUĞU ANLAŞILMAZ"

Mantar zehirlenmelerinin, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görüldüğünü anlatan Yılmaz, “Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz. Bölgemizde de doğal alanlarda yetişen zehirli mantarların da bulunduğu unutulmamalıdır” dedi.

Dr. Yılmaz, şöyle devam etti:

“Zehirlenme belirtileri olarak mantarda bulunan zehrin niteliğine göre 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabiliyor ve çeşitlilik gösterebiliyor.  Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer, böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri görülebiliyor.”

Dr. Yasin Yılmaz, zehirlenmelerin önemli bir kısmının esasında çok basit önlemlerle engellenebilecek nitelikte olduğuna dikkat çekerek, zehirlenmeleri engellemenin tek çaresinin doğal alanlarda yetişen mantarların tüketilmemesi olduğunu belirtti ve kültür mantarlarının tercih edilmesini istedi.

İl Sağlık Müdürü Yılmaz, şunları kaydetti:

“Kültür mantarları bünyelerinde zehirli maddeleri bulundurmadığından bir zehirlenme görülmesi söz konusu değildir. Ancak, bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla, bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Bu mikroorganizmayla bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikâyetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca mantar alırken ambalajlı olan mantarlar tercih edilmeli ve ambalajında tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına da dikkat edilmelidir.”

Dr. Yılmaz, Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nin 7/24 kesintisiz hizmet sunduğunu, vatandaşların ihtiyaç halinde bilgi almak için 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezini arayabileceklerini sözlerine ekledi.


Editör: E. TAYHAN