AK PARTİ'DEN EŞ ZAMANLI AÇIKLAMA

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Türkiye genelinde AK Parti Teşkilatları eş zamanlı basın açıklaması düzenledi.

AK PARTİ'DEN EŞ ZAMANLI AÇIKLAMA
25.11.2021 - 12:03
Kaynak: Haber Merkezi
606

Düzce AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk da, il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında, kadına şiddetle mücadele çağrısı yaptı. Toplantıya AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal , Gençlik Kolları Başkanı Oğuzhan Küçük ve kadın kolları üyeleri de katıldı.

Kadına yönelik şiddetin, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranış olduğunu vurgulayan Asuk,  şiddete karşı mücadele kararlılığının devam ettiğini belirtti.

Asuk AK Parti'nin kadına şiddetle mücadelede hayata geçirdiği uygulamaları anlatarak, " 2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında  Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek,  Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza  devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile  topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor." dedi.

Şiddet  kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlı olduklarını dile getiren Asuk şöyle konuştu:

"AK Parti teşkilatları olarak, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev  içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize  yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden  etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset  yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da,  ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız  tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir."


Editör: E. TAYHAN