DÜBİT'TEN BÖLGE ARICILARINA MÜJDE

Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT), bölge arıcılarına sağladığı test-analiz hizmetinin kapsamını genişleterek, bünyesine arı zehri analizlerini de ekledi.

DÜBİT'TEN BÖLGE ARICILARINA MÜJDE
2.06.2022 - 10:38
Haber Merkezi
250

Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması programı kapsamında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ile Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı konularında ihtisaslaşan Düzce Üniversitesi, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbbın önemli bir boyutunu temsil eden arıcılık ile ilgili olarak bölge halkına sağladığı hizmetlerin kapsamını her geçen gün genişletiyor.

 

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi ( DAGEM) bünyesinde 2009 yılından bu yana bölge halkına arıcılık eğitimleri veren bu yolla bölge halkının; bal, polen, propolis gibi ürünlerden gelir elde etmesini sağlayan Düzce Üniversitesi, 2019 yılında Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek Arı Zehri Çalıştayı’nı düzenlemişti. 2019 yılından bu yana arı zehri gibi özellikle kozmetik sektöründe kullanılan, katma değeri yüksek bir üründen gelir elde etmeye başlayan bölge halkı, ürünlerini satabilmek için ticari bir zorunluluk olan arı zehri analizlerini artık DÜBİT bünyesinde yapabilecek.

 

Konuya ilişkin bilgiler aktaran DÜBİT Müdürü Doç. Dr. Uğur Hasırcı, bölge halkına hizmet sağlamak amacıyla arı zehri analizleri için gerekli standartların satın alınarak, DÜBİT bünyesinde HPLC-DAD cihazı ile arı zehri kimyasal içerik (apamin, melittin ve PLA2) analizleri yapmaya başladıklarını, bu analizlerin rakiplerine kıyasla oldukça düşük bedellerle ve kar amacı güdülmeksizin bölge halkına sağlandığını vurguladı. DÜBİT’in kurulduğu günden bu yana bölge halkının, kamu kurumlarının ve bölge sanayicisinin test-analiz ihtiyacını, ikinci bir kaynağa ihtiyaç duymaksızın sağlamayı hedef edindiğini belirten Hasırcı, test-analiz portföyünü genişletmeye ek olarak, bu analizlerin küresel standartlarda kalite vizyonuyla sağlandığını, ulusal olarak TÜRKAK, uluslararası olarak ILAC standartlarında test-analiz hizmeti sağladıklarını vurguladı.

 

DÜBİT’in temel misyonunu “bölge halkının, kamu kurumlarının ve bölge sanayicisinin test-analiz ihtiyacını küresel standartlarda, etkin, hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirmek” olarak ifade eden Hasırcı, bu misyonu yerine getirmesi için mali kaynakları ve insan gücü kaynağını esirgemeyen Düzce Üniversitesi yönetimine teşekkür ederek, bölge arıcılarını her türlü analiz ihtiyacı için DÜBİT’e davet etti. 


Editör: E. TAYHAN